چگونه تمرکز کنیم؟

چگونه تمرکز کنیم؟

چگونه تمرکز کنیم؟

 

تمرین ها :

1:  5 دقیقه ساکن یه جا بشین و جنب نخور…اگه بتونی این کارو کنی ذهنتم میتونی مدیریت کنی

2:  به نوک انگشتت نگاه کن و خیر شو و برای 1 دقیقه به چیزی فکر نکن

3: تو یه لیوان اب بریز و با دستات نگه دار و سعی کن اصلا تکونش ندی

4 : به ثانیه شمار ساعت نگاه کن و تا 5 دقیقه به ثانیه شمار خیره شو

5:یک میوه را در دستتان بگیرید . مثلا یک سیب و یا پرتقال و یا موز. تمامی قسمتهای آن را بررسی کنید و همزمان، با تمام توجهتان بر روی آن فوکوس کنید.
به خودتان اجازه ندهید که با افکار بی ربط تمرکزتان از دست برود افکاری مانند اینکه میوه را از کجا خریده اید،چگونه و در کجا این میوه می روید،خواص غذایی آن چیست و …
آرام باقی بمانید. افکار مزاحم را نادیده بگیرید و نشان دهید هیچ علاقه ایی به این افکار ندارید.
فقط به میوه نگاه کنید . با تمام توجهتان. بدون فکر به چیز دیگری.بر روی آن فوکوس کنید.
اندازه، بو و مزه اش را بررسی کنید و حسی که وقتی آن را لمس می کنید به شما دست می دهد.

6:
مانند تمرین 5 است . اما این با شما به جای اینکه میوه را در دست بگیرید فقط آن را تصور کنید.
با نگاه کردن فقط برای 2 دقیقه شروع کنید.سپس چشمانتان را ببندید و تلاش کنید که بو و مزه آن را حس کنید و در تصوراتتان سیب را لمس کنید . تلاش کنید که تصویری واضح و عالی را در ذهنتان پیاده سازی کنید . اگر تصویر شما شفاف نیست چشمانتان را باز کنید و به میوه نگاه کنید و دوباره ببندید و تمرین را ادامه دهید.

7: یک شی کوچک مانند قاشق، چنگال و یا یک لیوان را بردارید . رویش تمرکز کنید . آن شی را از تمام جهات بررسی کنید . بدون هیچ تصور سازی و بدون هیچ کلمه ایی در ذهنتان . فقط آن را تماشا کنید . بدون هیچ کلمه ایی در ذهنتان.

مرحله اخر :


تمرین کنید که حداقل برای 5 دقیقه بدون هیچ فکری باشید . این کار را وقتی انجام دهید که تمامی مراحل بالا را با موفقیت انجام داده باشید. اگر شما تمرینات بالا را به درستی انجام داده باشید اعتماد به نفس بدست خواهید آورد و نیز قدرت درونیتان افزایش پیدا خواهد کرد. قادر خواهید بود که به راحتی از عهده ی هر کاری برآیید و با جهان بیرونتان ارتباط موثر داشته باشید.احساس می کنید یک فرم جدیدی از خودآگاهی در شما رشد پیدا کرده است. و برای شما آرامش ذهن به ارمغان می آورد. در ابتدا شما برای لحظات کوتاهی آن را حس خواهید کرد اما بر اثر تمرین و گذشت زمان رشد پیدا خواهد کرد و کاملا شما را احاطه خواهد کرد. و قادر خواهید بود هر زمان که بخواهید ذهنتان را احاطه کنید.
بعد از اینکه قدرت تمرکزتان قویتر شد طرز برخورد، رفتار و حالات شما هم نسبت به خوادث و مردم تغییر پیدا خواهد کرد. و چیزهای زیادی را در مورد ذهنتان کشف خواهید کرد . اینکه چطور عمل می کند و اینکه چطور استفاده بهینه از آن داشته باشید.

روش های دیگه :

تمرکز بر گل سرخ

تمرکز بر گل سرخ، یکی از معروفترین و متداولترین تمرینهای مراقبه یا مدیتیشن است بدون ذکر مانترا. یعنی بدون تمرکز و بدون تمرکز در گل سرخی که در دست دارید، غرق شوید. این تمرین اساس تقویت تمرکز فکر است. یعنی تمرکز بر هیچ، تمرکز غیر ارادی که زیر بنای تمرکز فکر است. شما آگاهانه نگاه می کنید و خیره می شوید اما پس از آن تمرکز ارادی انجام نمی دهید بلکه نگاهتان را در گل سرخ رها می کنید. این تمرکز به هیچ، به تمرین نیاز دارد که البته تمرینی بسیار گیرا و لذت بخش است. همین طور می توانید در یک پارک بنشینید، به گوشه ای از طبیعت خیره شوید و حالتی وانهاده به خود بگیرید. منظره ای را نگاه می کنید، بدون فکر و بدون تمرکز. هم عضلات راحتند و هم نگاه. شما هر وقت بتوانید این توانایی “تمرکز نداشتن” را در خود ایجاد کنید، خود به خود توانایی “تمرکزداشتن” خود را بهبود بخشیده اید. در واقع توانایی تمرکز نداشتن، عبارت است از دیدن یک مجموعه، بدون تمرکز به چیزی خاص. در عدم تمرکز، تمام تلاش تمرین کننده به مشاهده برابر و یکسان همه چیز معطوف می گردد و هر جزیی از این مجموعه به اندازه دیگر اجزا مشاهده می شود و شما آن قدر در این تلاش غرق می شوید که بر هیچ فکر خاصی هم تمرکز ندارید و فکر شما اسیر جزییات تصویر نمی شود. شما در “کلیت” منظره ای غرق شده اید و همه چیز این منظره پیش چشم شما برابر و یکسان است.

همیشه در برنامه های خود، در بین تمرینات تمرکز، تمرین عدم تمرکز را نیز انجام دهید. انجام متناوب این تمرینها با هم در پیشرفت و موفقیت شما تأثیری چشمگیر خواهد داشت. با تمرین عدم تمرکز حواس، شما احساس خواهید کرد که خیلی عمیق تر از قبل مفهوم تمرکز را در می یابید و دستیابی به تمرکز برای شما خیلی آسان تر از قبل است. در واقع در تمرین عدم تمرکز شما در خود خلأیی ایجاد می کنید که برای تمرین تمرکز شما را آماده و مهیا می کند. ما توصیه می کنیم هر وقت می خواهید تمرکزی جدی داشته باشید، مثلاً می خواهید کتابی را با تمرکز عالی بخوانید یا مسأله ای را با تمرکز عالی برای خود حل و فصل کنید، ابتدا تمرین وانهادگی و عدم تمرکز را انجام دهید.

تمرین پرش آگاهانه فکر

آخرین تمرینی که برای تمرکز فکر به شما توصیه می کنیم تمرین پرش آگاهانه فکر است. شما به این شکل یاد می گیرید که هر زمان که روی یک موضوع خاص فکر می کنید، به سرعت فکر خود را بر موضوعی دیگر متمرکز کنید. برای این منظور شما آرام و ریلکس می نشینید و به یک موضوع فکر می کنید. هر موضوعی را که دلتان می خواهد انتخاب کنید و به آن توجه کنید. این موضوع می تواند تصویری عینی و یا تجسمی ذهنی داشته باشد. مثلاً به ماه فکر کنید که در تاریکی آسمان، روشن است و نور می دهد. بعد از چند دقیقه که کاملاً فکر خود را متوجه تصویر نمودید، خیلی سریع برگردید و فوراً به یک موضوع مورد علاقه دیگر فکر کنید. مثلاً به یک درخت. مراقب باشید وقتی به درخت فکر می کنید، فکر قبلی یا تصویر ماه به ذهنتان نیاید و کاملاً به جزییات درخت فکر کنید. بعد از چند دقیقه به فکر خود جهش دهید و به موضوع سومی فکر کنید. توجه داشته باشید که روی هر سوژه باید حدود دو دقیقه توقف کنید. این تمرین اگر چه ممکن است در ابتدا کمی مشکل باشد و افکار و تصاویر قبلی برایتان مزاحمت ایجاد کنند، اما خیلی زود پس از چند روز تمرین برایتان راحت می شود.

در تاريخ ۱۹/بهمن/۱۳۹۳ بدون دیدگاه برچسب ها : ،،

نوشته شده توسط داداش رضا

سلام مهربون . به سایت توبه و ترک گناه خوش اومدی..من رضا هستم اما بچه های سایت چون به من لطف دارن منو داداش صدا میزنن...خوش اومدی به سایت خودت..میخوام یه حرفیو بزنم از ته دلم...میدونی چیه ؟ هممون تو گذشتمون اشتباهاتی مرتکب شدیم..اما نباید نا امید باشیم .. ببین؟ شده به گناه هات فکر کنی؟ شاید وقتت پر باشه و کلا نتونی به یاد بیاری....اما تاحالا به پشیمونی بعد گناه فکر کردی ؟ شاید بگی داداش رضا من بار ها توبه کردم و توبه شکستم...میخوام توبه کنم اما سخته نمیتونم...جواب من : نگران نباش ! این سایت دقیقا برای همین ساخته شده که به تو امید و انگیزه بده برای تغییر ...باور کن هنوزم دیر نشده ! تو اراده کن باقیش با خدا...به سایت خودت خوش اومدی...من و همه بچه های سایت ورودتو به این سایت تبریک میگیم و از خدا میخوایم که همیشه پاک و سلامت باشی...سایتمونو دنبال کن 40tobe.com

وبسایت
 

خداوندا ؟

آنقدر من را قوی کن

که با قوی ترین دشمنم که خودم هستم

روبه رو شوم...

آمین ♥

دیدگاه خود را بیان کنید


دونستن قدرت نیست !!! عمل کردن به دونسته ها قدرته

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

خداوندا

آرامشی عطا فرما تا بپزیرم آنچه را که نمی توانم تغییر دهم

شهامتی كه تغییر دهم آنچه را که میتوانم

و دانشی كه تفاوت این دو را بدانم

آمین... ♥♥

lk ♥♥ خدایا ! کمکم کن؛ پیمانی را که در طوفان با تو بستم در آرامش فراموش نکنم ♥♥