چرا خدا انسان را اشرف مخلوقات آفرید

چرا خدا انسان را اشرف مخلوقات آفرید

سلام حاج اقا. رضا هستم

در قرآن خداوند بزرگ فرموده که ما جن و انس را نیافریدیم مگر برای عبادت،پس چرا ما به هر کاری می پردازیم الا عبادت یا خیلی کم.

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ ﴿۵۶ الذاریات)

و جن و انس را نیافریدم جز براى آنکه مرا بپرستند.

در مورد این آیه یه توضیح مفصل می خوام.

خدا چرا خلقم کرد؟

این یه سوالیه که اگه نشه براش جوابی پیدا کرد زندگی بی هدف میشه و نمیدونی با خودت چند چندی…

و اکثر مواقع هم منجر میشه به اینکه دیگه خدارو به عینه قبول نداری و ذکر و حتی نماز هم میشه لقلقه زبون

…تو این شرایط میگیم ایمان داریم اما نداریم.

این مشکل 80 ٪ مردم ماست.

که اگه چند سال ادامه داشته باشه ممکنه دیگه کلا خدارو رد کنی و نمازتم ببوسی بذاری کنار

من نمیخوام این بلا سرم بیاد.

توضیح کامل میخوام.

برام بگو چرا خدا خلقم کرد.


با تشکر


 

سلام اقا رضا

ببخشید دیر پاسخ دادم

در واقع این سوال شما مربوط به ایه 56 سوره ذاریات می باشد .

چنانچه از مهمترین سوالاتی که هر کسی از خود می‌پرسد این است که ما برای چه آفریده شده‌ایم؟

و هدف آفرینش انسانها و آمدن به این جهان چیست؟

نیز مربوط به همین آیه می باشد البته همچنان که خواهد امد در ایات دیگر هم به مساله هدف از خلقت اشاره شده که برخی از این ایات مربوط به هدف اصلی و برخی دیگر مربوط به هدف متوسط می باشد .

که در نهایت با توضیح معنای عبعادت مراداز این آیه نیز مشخص خواهد شد .
خداوند در قرآن می‌فرماید : «و ما خَلقَتِ الجِنَّ و الانسانَ اِلّا لِیَعبُدون ، و ما جن و انس را نیافریدیم مگر برای اینکه مرا پرستش کنند.» (سوره ذاریات _ 56)

توضیح اینکه بدون شک هر فرد عاقل و حکیمی که کاری انجام می‌دهد هدفی برای آن در نظر دارد و از آنجا که خداوند از همه عالمتر و حکیمتر است این سوال پیش می‌آید که چرا او انسان را آفرید؟

آیا کمبودی داشت که با آفرینش انسان آن کمبود بر طرف می‌شد؟

آیا نیازی داشت که ما را برای پاسخگویی به آن آفریده؟

در حالی که وجود او از هر جهتی کامل و در بی‌نهایت است.

؟

؟

؟
هدف آفرینش از دیدگاه قرآن
آزمایش و امتحان Dead Rose 
خداوند می‌فرماید : «الَّذی خَلَقَ المَوتَ و الحَیوهَ لِیَبلُوَکم ایُّکُم اَحسَن عملاً ؛

او کسی که مرگ و زندگی را آفرید تا شما را آزمایش کند که کدامین نفر بهتر عمل می‌کند.» (سوره ملک _ 2)

توضیح : در این آیه مساله آفرینش ، آزمایش و امتحان انسانها از نظر حسن عمل به عنوان یک هدف معرفی شده است.
علم و آگاهی Dead Rose 
خداوند می‌فرماید : «الله الَّذی خَلقَ سَبعَ سَمواتٍ و مِن الاَرضِ مِثلَهُنَّ یَتَنَزَّلُ الاَمرُ بَینَهُنَّ لِتَعلَموا انَّ الله کُلُّ شی‌ءٍ قَدیر و اِنَّ اللهَ قد اَحاطَ بِکُلِِّ شَیءٍ عِلما ؛

خدا آن کسی است که هفت آسمان را آفرید و مانند آن آسمانها از زمین خلق فرمود و امر نافذ خود را بین هفت آسمان و زمین نازل کرد تا بدانید خدا بر هر چیز توانا و به احاطه علمی بر همه امور آگاه است.» (سوره طلاق _ 12)

توضیح : همانگونه که ملاحظه نمودید در آیه فوق علم و آگاهی از قدرت و علم خداوند به عنوان هدفی برای آفرینش ذکر شده است.
رحمت الهی Dead Rose 
خداوند می‌فرماید : «و لَو شاءَ رَبُّکَ لِجَعلِ النَّاسِ اُمَّهً واحِدهً . . . اِلّا مَن رَحِمَ رَبُّکَ و لِذلِکَ خَلَقَهُم و تَمَّت کَلِمَهُ رَبُّکَ لَاَملَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنَ الجَنَّهِ و النَّاسِ اَجمَعین ؛

اگر خدا می‌خواست همه ملل و مذاهب خلق را یک امت می‌گردانید و لیکن دائم همه اقوام و ملل دنیا با هم در اختلاف خواهند بود مگر آنکس که خدا به رحمت و لطف خاص هدایت کند و برای همین آفریده شدند … .» (سوره هود _ 119 و 118)

توضیح :طبق آیه فوق رحمت الهی هدف اصلی آفرینش انسان ذکر شده است.

 

..

.
نتیجه گیری از آیات Dead Rose 
آیات مورد بحث تنها روی مساله عبودیت و بندگی تکیه می‌کند و با صراحت تمام آنرا به عنوان هدف نهایی آفرینش جنّ و انس معرفی می‌نماید. اندکی تامل در مفهوم این آیات و آنچه مشابه آن است نشان می‌دهد که هیچ تضاد و اختلافی در میان این آیات نیست در واقع بغضی هدف مقدماتی ، بعضی هدف متوسط و بعضی هدف اصلی و نتیجه‌اند.

هدف اصلی همان عبودیت است که در آیات مورد بحث به آن اشاره شد و مساله (علم و آگاهی) و (امتحان و آزمایش) اهدافی هستند که در مسیر عبودیت قرار می‌گیرند و (رحمت الهی) نتیجه این عبودیت است. بدین ترتیب روشن می‌شود که ما همه برای عبادت پروردگار آفریده شده‌ایم. اما مهم این است که بدانیم حقیقت

..

.

عبادت چیست؟ Dead Rose 
حقیقت عبادت
برای یافتن پاسخ این سوال باید روی واژه عبد و عبودیت تکیه کرد و به تحلیل آنها پرداخت :
واژه عبد Rose

عبد از نظر لغت عرب به انسانی می‌گویند که سر تا پا تعلق به مولا و صاحب خود دارد، اراده‌اش تابع اراده اوست و خواستنش تابع خواست اوست. در برابر او مالک چیزی نیست و در اطاعت او هرگز به خود سستی راه نمی‌دهد.
واژه عبودیت Rose 
عبودیت آنگونه که در متون لغت آمده اظهار آخرین درجه خضوع در برابر معبود است و به همین دلیل تنها کسی می‌تواند معبود باشد که نهایت انعام و اکرام را کرده است و او کسی نیست جز خدا.

بنابراین عبودیت نهایت اوج تکامل یک انسان و قرب او به خداست ، عبودیت تسلیم در برابر ذات پاک اوست، عبودیت اطاعت بی‌قید و شرط و فرمانبرداری در تمام زمینه‌هاست. و بالاخره عبودیت کامل آن است که جز به معبود واقعی یعنی کمال مطلق نیندیشد، جز در راه او گام بر ندارد و هرچه غیر اوست فراموش کند.

و این است هدف نهایی آفرینش بشر که خدا برای وصول به آن میدان آزمایش فراهم ساخته و علم و آگاهی به انسان داده و نتیجه نهاییش نیز غرق شدن در اقیانوس رحمت اوست.

بنابراین حقیقت عبادت این است که انسان خود را بنده و مملوک خدا بداند، براى خود مالکیتى قایل نباشد و براى خود اراده مستقلّی در مقابل خدا قایل نباشد، بلکه خود و دارایى خود را از آن خدا بداند بطور کامل تسلیم اراده او باشد، به عبد بودن خود در مقابل پروردگار اعتراف کند و از روى اختیار، بندگى تکوینى خود را در مقابل خدا اظهار بدارد.

به عبارت دیگر، در برابر خدا اظهار کند که تو خدایى و من بنده توام، تو عزیزى و من ذلیلم، تو مالکى و من مملوکم، تو ربى و من مربوبم. Rose 

«الَهِی انْتَ الْخَالِقُ وَ انَا الْمَخْلُوقُ وَ انْتَ الْمَالِکُ وَ اَنَا الْمَمْلُوکُ وَ انْتَ الرَّبُّ وَ انَا الْعَبْدُ وَ انْتَ الْقَوِىُّ وَ انَا الضَّعِیفُ».

حقیقت نماز نیز اظهار همین مطلب است که خدایا، من بنده ام، عبودیّت شأن من است و تو مالک من هستى.

عبادت در واقع اظهار این مطلب است، خواه با توجه قلبى، خواه با اظهار زبانى یا نشان دادن با اعضا و جوارح. رکوع و سجود نیز اگر عبادت به حساب مى‏آیند به این دلیل است که بیانگر این حالت قلبى است اظهار ذلّت در مقابل عظمت بیکران الهى. ذکر زبانى نیز گوییاى این حقیقت است.

اصل همه عبادات و روح آنها همین توجّه قلبى است و حرکات و ذکر زبانى جلوه این حقیقت است. دعا نشان دهنده اعتقاد به مالکیت، ربوبیت، عزّت و قدرت الهى در عمل است.

نوشته شده توسط داداش رضا

سلام مهربون . به سایت توبه و ترک گناه خوش اومدی..من رضا هستم اما بچه های سایت چون به من لطف دارن منو داداش صدا میزنن...خوش اومدی به سایت خودت..میخوام یه حرفیو بزنم از ته دلم...میدونی چیه ؟ هممون تو گذشتمون اشتباهاتی مرتکب شدیم..اما نباید نا امید باشیم .. ببین؟ شده به گناه هات فکر کنی؟ شاید وقتت پر باشه و کلا نتونی به یاد بیاری....اما تاحالا به پشیمونی بعد گناه فکر کردی ؟ شاید بگی داداش رضا من بار ها توبه کردم و توبه شکستم...میخوام توبه کنم اما سخته نمیتونم...جواب من : نگران نباش ! این سایت دقیقا برای همین ساخته شده که به تو امید و انگیزه بده برای تغییر ...باور کن هنوزم دیر نشده ! تو اراده کن باقیش با خدا...به سایت خودت خوش اومدی...من و همه بچه های سایت ورودتو به این سایت تبریک میگیم و از خدا میخوایم که همیشه پاک و سلامت باشی...سایتمونو دنبال کن 40tobe.com

وبسایت
 

خداوندا ؟

آنقدر من را قوی کن

که با قوی ترین دشمنم که خودم هستم

روبه رو شوم...

آمین ♥

دیدگاه خود را بیان کنید


دونستن قدرت نیست !!! عمل کردن به دونسته ها قدرته

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

خداوندا

آرامشی عطا فرما تا بپزیرم آنچه را که نمی توانم تغییر دهم

شهامتی كه تغییر دهم آنچه را که میتوانم

و دانشی كه تفاوت این دو را بدانم

آمین... ♥♥

lk ♥♥ خدایا ! کمکم کن؛ پیمانی را که در طوفان با تو بستم در آرامش فراموش نکنم ♥♥