نظر سنجی با جایزه (درمان کمال طلبی)

نظر سنجی با جایزه (درمان کمال طلبی)

سلام دوستان خوبم

یکی از دوستان به شدت کمال گرایی داره و ازم خواسته که یه نظر سنجی بذارم و بهش کمک کنیم..

انسان های کمال گرا یه خصلت هایی دارن ..

کمال گرایی مثل یه ویروس سرطانیه که روح آدمو میخوره…کل زندگی طرف رو تحت تاثیر خودش قرار میده…

تفکرات یه کمال گرا

یا صفر یا صد ….

یا همه یا هیچ

یا می میخوام یا نمیخوام………

یا میفهمی یا نمیفهمی

یا قبول میکنی یا قبول نمیکنی

یا دوستم داری یا نداری

یا همه رو میخوام یا هیچ

یا بهترین همسر یا هیچ

یا بهترین کار یا هیچ

یا همشو میخوام یا نمیخوام…

یا خیانت میکنی یا نمیکنی

یا عاشقمی یا نیستی

..

.

در کل یه انسان کمال گرا تفکر دو قطبی داره

یا همه یا هیچ

لطفا یه راه کار مشتی پیدا کنید و به دوستمون کمک کنید..

مشکل کمال گرایی عین سرطان میمونه !

چون کمال طلبیش تو کل زندگیش زیاد میشه و تو کل زندگی طرف تاثیر میذاره…

ادم کمال طلب به هیچ عنوان نمیتونه میانه رو باشه…

کمال گرا یا میزنه همه چیو خراب میکنه یا همه چیو با هم میخواد …

نظرات خودتونو بدید ان شالله دوست ما بخونه و مشکلش حل بشه..

میتونید از هر مشاور و سایت و تفکرات خودتون بهره بگیرید …میخوام نظرات جامع و کامل باشه که اگه از گوگل هم کسی وارد این پست شد بخونه و مشکلش حل بشه

به کسی که بهترین جواب رو بده کیف پولش تو سایت 50 تومان شارژ میشه که میتونه باهاش کتابامو تهیه کنه Smile

( لطفا همه در این نظر سنجی شرکت کنن … حتی کسایی که تا امروز پست هایمنو میخوندن و نظر نمیدادن )

..

.

نوشته شده توسط داداش رضا

سلام مهربون . به سایت توبه و ترک گناه خوش اومدی..من رضا هستم اما بچه های سایت چون به من لطف دارن منو داداش صدا میزنن...خوش اومدی به سایت خودت..میخوام یه حرفیو بزنم از ته دلم...میدونی چیه ؟ هممون تو گذشتمون اشتباهاتی مرتکب شدیم..اما نباید نا امید باشیم .. ببین؟ شده به گناه هات فکر کنی؟ شاید وقتت پر باشه و کلا نتونی به یاد بیاری....اما تاحالا به پشیمونی بعد گناه فکر کردی ؟ شاید بگی داداش رضا من بار ها توبه کردم و توبه شکستم...میخوام توبه کنم اما سخته نمیتونم...جواب من : نگران نباش ! این سایت دقیقا برای همین ساخته شده که به تو امید و انگیزه بده برای تغییر ...باور کن هنوزم دیر نشده ! تو اراده کن باقیش با خدا...به سایت خودت خوش اومدی...من و همه بچه های سایت ورودتو به این سایت تبریک میگیم و از خدا میخوایم که همیشه پاک و سلامت باشی...سایتمونو دنبال کن 40tobe.com

وبسایت
 

خداوندا ؟

آنقدر من را قوی کن

که با قوی ترین دشمنم که خودم هستم

روبه رو شوم...

آمین ♥

۴۳ ديدگاه

 1. z.v می‌گه:

  Fk konm tanha rahesh in bashe k oon hadafesho b ajzae koochik taghsim kone va ajool nabashe va har joz ro ba deghat anjam bede va b kole kar nega nkone

 2. میلاد می‌گه:

  سلام..به فکر نو آوری باش..مثلا بگو حالا این همه 20 گرفتم چیشد این دفعه میخوام از قصد 15 بگیرم..یا لباس ارزونه رو مبگیرم..یا گوشیم یکم مدل پایین ترم باشه زیادم فرقی نداره ها..اون پرایده هم کارمو راه میندازه
  میبینی؟درمانش مثل اب خوردن دست خودته..یعنی هرکاری خواستی انجام بدی بیا یه پله پایین تر..یه پله یه پله کم کن توقعتو..یعنی تویی که لباس 200 تومنی میخریدی این دفه که رفتی به فروشنده بگو نمیخوام از 180 بیشتر باشه.یهو نیا 100 تومنی بگیر..آسه آسه
  حالا چجوری به 180 راضی شی؟بیا طرز فکرتو عوض کن..مثلا بگو کی گفته خوشگلیه لباس فقط به نگین 200 تومنیشه؟این 180 تومنیه رنگش آرامش بخش تره..سادگیم خودش یه قشنگیه واسه خودشا..
  این طوری باتوکل برو.خدا تو هیچ کس خصلت بد قرار نداده چون ما از خودشیم خودشم خصلت بد نداره.. خودمونیم که خصلت بدیو تو خودمون میکاریمو ابش میدیم

 3. hadis می‌گه:

  سلام منم اینجور بودم و تقریبا الانم هستم!این خوبه که ادم از خدا بهترین بخواد من همیشه میگم خدایا میخوای بدی بهترین بده!البته سخته هاا ولی ادم باید قانع باشه یعنی خودشو با شرایط اقتباس کنه گاهی اوقات نمیشه!اگه بخوایم به بقیه ادما نگاه کنیم قشنگ میفهمیم…بنظرم ادم خودشو بزنه به بیخیالی بگه هر چه بادا باد حتما که نباید همیشه اون باشه اصلا اینجور ادم ارامش داره مگرن همش خودخوری و فکر!!!ادم به خدا امید داشته باشه تلاششو کنه و دیگه تموم بگه سعیمو کردم دیگه هرچی شد!!کسی که اینجوره عصبیه ارامش نداره….

 4. علی اصغر می‌گه:

  با سلام
  به نظرم باید از فرمول احتراق استفاده بشه . این فرمول را علامه آقای قاضی به شاگرداشون یاد میدادن . یعنی همه کارها را به خدا واگزار کنیم . اینجوری ریشه تمام کمالاتی که خواستاریم می سوزه (احتراق ) . چون به خدا واگزار کردیم . ولی نباید اینجوری باشه که خودمون هیچ کاری نکنیم کارامون رو به خدا میسپاریم و با خوشحالی کار خودمون را پیش می بریم . روش بعدی که باید موازی با فرمول احتراق پیش بره امید و بی رغبتی به دنیا هست. امید که با کتابایی که شما معرفی کردید (در پست رحمت ) به دست میاد و برای بی رغبتی باید معتقد باشیم که در هر لحظه خدا میتونه به واسطه گناهامون و وسوسه های شیطان ما را پودر کنه و وقتی می بینیم اینکارو نمی کنه و به ما کلی نعمت داده و گفته هر کسی اگه بدونه چقد مشتاقشم برای بازگشت از شوق من میمیره . آدم دیگه انشالله از دنیا زده میشه و کاراشو به امید خدا انجام میده . فقط باید این سه کار رو موازی پیش ببریم (احتراق و امید و بی رغبتی ) Smile واسه منم اینجوری درمان شد

 5. زهرا می‌گه:

  سلام
  افراد کمال گرا در مقایسه با افرادی که کمتر نگران کامل انجام گرفتن کارها هستند، بیشتر دچار افسردگی و اضطرابند. کمال گراها استرس روان شناختی و جسمی بیشتری دارند. آنها به اندازه ای نگران اشتباه کردن هستند که در برابر مسائل رویکردی خشک و غیر اخلاقی از خود نشان می دهند. آنها به جای تمام کردن کارها، تعلل می ورزند. قابل درک است که وقتی افراد کمال گرا با شکست روبرو می شوند به خودشان شک می کنند و اعتماد بنفس خود را از دست می دهند. زمانی که گرایش به کامل بودن بیش از اندازه افراطی می شود تجربه شکست می تواند به رفتارهای خود ویرانگرانه و خودکشی بیانجامد . افراد زمانی مضطرب می شوند که انتظاراتشان به گونه نامعقولی بالا است و بیش از اندازه نگران شکست های کوچک و اشتباهات جزئی هستند. وقتی درباره چیزهای زیادی نگران هستید به سختی می توانید آرام باشید و از زندگیتان لذت ببرید. با عمل به پیشنهادات زیر می توانید کمال گرایی خود را مهار کنید:

  1. ارزشمند بودن خود را در گرو پیشرفت هایتان ندانید.

  2. سبک تفکر کمال گرایانه خود را شناسایی و کنترل کنید و بکوشید با خودتان این گونه سخن

  نگویید:

  “نباید اشتباه کنم”.

  “باید بتوانم همه کارها را درست انجام دهم”.

  “نمی توانم آن را انجام دهم”.

  “هر اندازه هم تلاش کنم سودی ندارد”.

  3. به جای آن بکوشید سخنان زیر را با خودتان بگویید:

  “بیشترین توان خود را بکار خواهم گرفت”.

  “از اشتباهات خود درس می گیرم”.

  “باید کار را به بخش های کوچک تقسیم کنم”.

  4. در اهمیت دادن به خطاهای کوچک خود اغراق نکنید.

  5. به جنبه های مثبت توجه کنید.

  6. اهداف واقع بینانه ای انتخاب کنید.

  7. زمانی را صرف تفریح خود کنید.

  8. رویکردی تسلط گرا نسبت به زندگی خود داشته باشید.
  چگونه به فرد کمال گرا کمک کنیم؟
  اولین گام در تغییر نگرشهای کمال گرایانه به تلاشهای سالم، داشتن عدم رضایت از کمال گرایی است، بی‌نقص بودن یک خطای غیر قابل حصول است. گام بعدی چالش با افکار و رفتارهای خود تخریب گرانه‌ای است که بی‌نقص گرایی را تغذیه می‌کنند. احتمالا برخی از دستورالعمل‌های زیر می‌تواند کمک کننده باشد:
  • تلاش کنید فرد مورد نظر اهداف واقعی و قابل دسترسی را برپایه خواسته‌های شخصی، نیازها و عملکردهای قبلی خود هماهنگ نماید. این امر او را قادر خواهد ساخت، تا به خواسته‌های خود برسد و نیز احساس ارزشمندی او را افزایش خواهد داد.
  • اهداف بعدی را به ترتیب ارزش آنها مرتب نماید. به محض آنکه به یک هدف می‌رسد، هدف بعدی را یک سطح فراتر از سطح قبلی عملکردش تعیین نماید.
  • با معیارهای خودش برای رسیدن به موفقیت تلاش نماید. هر گونه فعالیت و هدفی را که انتخاب می‌کند، با 100 %، 90 %، 80 % یا حتی 60 % موفقیت بپذیرد. این امر به او کمک خواهد کرد، تشخیص دهد که کامل نبودن به معنی پایان دنیا نیست.
  • توصیه کنید طی مراحل انجام کار در فعالیت، تنها بر روی نتیجه پایانی تمرکز نکند. موفقیت خود را تنها بر اساس اینکه چه چیزی را به پایان رسانیده‌ است، ارزیابی ننماید، بلکه به این مساله نیز اهمیت دهید که انجام این کار چقدر موجب احساس لذت در او شده است. به این موضوع دقت کند که، مراحل به انجام رسانیدن یک هدف نیز می‌تواند ارزشمند باشد.
  • احساس اضطراب و افسردگی را همچون فرصتی جهت ارزیابی خویش مغتنم شمارد و با خود این پرسش را مطرح سازد که آیا من انتظارات غیر ممکن را در چنین موقعیتی برای خود فراهم کرده‌ام؟
  • با طرح سوالاتی از خود از قبیل از چه چیزی در هراسم؟ بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیافتد چیست؟ با ترسی که در پشت کمال گرایی او نهفته است، رویارو شود.
  • به این نکته دقت کند که بسیاری از چیزهای مثبت تنها با اشتباه کردن، قابل یادگیری هستند. بطور مشخص به آخرین اشتباه خود فکر کرده و عبرتهایی را که از آن گرفته‌ است، برای خود فهرست کند.
  • از تفکر همه یا هیچ در ارتباط با اهدافش اجتناب نماید. بیاموزد که بین کارهای که اولویت بالایی برای او دارند و کارهایی که اهمیت کمتری دارند، تفاوت بگذارد و نسبت به کارهایی که اهمیت تلاش کمتری داشته باشند کوشش کمی به عمل آورد.
  • رفتارهای منطقی لازم برای غلبه بر گرایشات کمال گرایی
  * پذیرفتن خود به عنوان یک انسان.
  * بخشیدن خود به خاطر اشتباهات و شکست ها.
  * بازگشت فوری به روال عادی زندگی پس از هر شکست.
  * پذیرفتن اینکه ایدآل فقط یک راهنما و هدف است که باید برای رسیدن به آن تلاش کرد، نه اینکه باید %100 به دست آید.
  * ایجاد قالب های زمانی واقع گرایانه و قابل انعطاف برای رسیدن به یک هدف.
  * ایجاد حس صبر در خود برای رسیدن به اهداف.
  * آسان گرفتن به خود؛ ایجاد اهداف یا ضرب العجل ها و فرجه های غیرواقعی و غیرمنطقی برای رسیدن به آن فقط شما را در مسیر شکست قرار می دهد.
  * درک اینکه همه انسانها دچار شکست، نقص، ضعف، انحراف، و اشتباه میشوند و این مسائل برای انسانها کاملاً طبیعی است.
  * درک اینکه شکست و اشتباهات انسان به معنای آخر زندگی نیست؛ هیچ اشکالی ندارد که بعد از یک شکست دوباره از جا بلند شده و به مسیرمان ادامه دهیم.
  * ایجاد توانایی استفاده از تکنیک «توقف فکر» در زمانی که می بینید در ذهنتان به سرزنش خود می پردازید که چرا به اندازه کافی خوب نبوده اید.
  * تصویرسازی واقعیت به صورتی که برای یک انسان ساخته شده باشد نه یک فرا انسان.
  * یاد گرفتن اینکه خود را همانطور که هستید بپذیرید نه اینکه چطور می توانید باشید.
  * از موفقیت و پیروزی خود با غروری سالم لذت ببرید و سرزنش خود یا کوچک شمردن کاذب را کنار بگذارید.
  * به خود برای پیشرفت و ترقی هایتان جایزه بدهید تا میل شما به تغییر و پیشرفت بیشتر و بیشتر شود.
  * دوست داشتن خود؛ باور اینکه شما ارزش و لیاقت بهترین چیزها را دارید.
  * پایین آوردن انتظارات و توقعات غیرواقعی و تصور اینکه فردی خطاناپذیر هستید.
  * تجسم کردن خود به عنوان فردی پیروز و موفق حتی زمانی که به انرژی و صبری بسیار بیشتر از آنچه تصور می کردید برای رسیدن به آن نیاز باشد.
  * کنار گذاشتن قضاوت های سخت گیرانه و اخلاقی درمورد نحوه عملکرد خود و ایجاد درکی باز و دلسوزانه نسبت به موانع، مشکلات و سختی های راه.
  * انعطاف پذیر بودن در ایجاد هدف.
  * درک اینکه مهمترین چیز این است که در یک مسیر مثبت قدم بردارید. Rose

  • تبسم چهره می‌گه:

   سلام زهراجان..جایزه رو همین اول کار بردی.. Rose
   میدونی چیه..در مورد انصاف و رعایت اصول اخلاق نظریات متفاوتی داده شده ولی همه متفق القول میگن که یهو این همه و اینجور علمی نوشتن اصولاً کاریه غیراخلاقی..پدر انگیزه ما رو درآوردی که.. Shame
   بیا و منم شریک کن.. Pain

 6. بهناز می‌گه:

  به نظر من این فرد که میگه کمال طلبه در اصل داره به خودش تلقین میکنه همه ما کمال طلبیم این یه خصلته تو کل وجود ادمی هم کمال طلب هم بی نهایت طلب اما همش یه نوع تلقینه که تو داری به خودت اجبار میکنی اما در اصل اینطور نیست مثله اینه که بگیم اگر فلان لباسو نخری هیچی نمیپوشم در اصل نتایخ کمال طلبی فقط و فقط به خوده فرد اسیب میرسونه و خیلی هنر نیست پیشنهاد من اینه به زندگی بقیه نگاه کنه این فرد و مقایسه کنه خودشو باهاش

 7. z می‌گه:

  سلام اینکه آدم بهترین چیزارو میخواد خوبه ولی نباید دیگه ازحد تجاوز کرد…امام علی میگند خیر الامور اوسطها…یعنی بهترین کارها میانش خوبه نه شوره شور نه بی نمک…اول باید ازخدا کمک بخوای که صددر صد کمکت میکنه..بعدباید کم کم رو خودت کارکنی…به نظر من تو اینجا باید به عیب ها ونواقصت هم فکرکنی..بعد میبینی تو اینقدرا هم کامل نیستی که بخوای همه چیو کامل باهم داشته باشی یااینقدراهم بد نیستی که اصلا قید همه چیو بزنی…تو باید درحد خودت توقع داشته باشی وبگی دنیا اصلا ارزششو نداره که بخوام تااین حد کمال گرا باشم…برای اعمال وتقوات سعی کن کمال گرا باشی وبهترین چیزاهارو تو ثوابا بخوای به دست بیاری نه کارها وامور دنیوی ومادی…به هرحال موفق باشی دوستم…برات دعا میکنم..
  التماس دعا Rose

 8. احمد می‌گه:

  “You must be shapeless, formless, like water. When you pour water in a cup, it becomes the cup. When you pour water in a bottle, it becomes the bottle. When you pour water in a teapot, it becomes the teapot. Water can drip and it can crash. Become like water my friend.”

  بی شکل باش ؛مثل آب
  اگه آب رو داخل فنجان بریزی، فنجان میشه، اگه اونو داخل بطری بریزی، بطری میشه واگه آبرو داخل کتری بریزی ؛ کتری میشه
  خودتو با هر شرایط وفق بده، کمال طلبی دو حالته هست ، مثل 0 و 1 ؛ خشکه ، حالت پذیر نیست. ولی اگه مثل آب باشی حتما بقیه حالتهای زندگی برات قابل قبول میشه،،
  هر موقع و هر جاکه آب دیدی، ازش الهام بگیر
  این یک
  دوم اینکه یکمی عاشق شو Smile

  قلب من پذیرای همه صورتهاست

  قلب من چراگاهی است برای غزالان وحشی

  وصومعه ای است برای راهبان ترسا

  و معبدی است برای بت پرستان

  وکعبه ای است برای حاجیان

  قلب من الواح مقدس تورات است

  و کتاب آسمانی قرآن

  دین من عشق است ….

  وناقه عشق مرابه هر سوی که

  خدا خواهد ، سوق می دهد

  و این است دین و مذهب من

 9. حسن می‌گه:

  سلام -بهترین تمرین عملی : انجام کارها به اندازه ی 90 درصد..
  یعنی نزاره 100 درصد کامل انجام بده
  و تمرین بعد: هرجایی که کار رو کامل انجام نداد ، یه نارضایتی ای به طورناخوداگاه از خود پیدا میکنه.که با یاداوری : پذیرش خود این نارضایتی کم کم از بین خواهد رفت.

  یاداوری= تذکر.. ملکه..

 10. هستی می‌گه:

  سلام اول ازهمه بادبگم که این افرادبایداراده کنندکه خوب شن
  ودرمرحله بعدسعی کنندعزت نفسشون روتقویت کنن
  خودشون وذهنشونوازادکنن ویه مدتی دست ازتلاش کردن بکشن ویه جوری به خودشون مرخصی بدن تادراین وقت ازادخودشون روبهتربشناسن
  افرادکمالگرامعمولامنتظرنتیجه هستن وهیچ وقت ازمراحلی که طی میکنن برای رسیدن به نتیجه لذت نمیبرن بایدسعی کنن که ازاین مراحل لذت ببرن
  این افرادمعمولاافرادافراطی هستن که بایدسعی کنن میانه روباشن
  بایدروی نقاط مثبت تمرکزکنن نه روی نقاط منفی
  اشتباهاتشون روبپذیرن ودرس بگیرن نبایدازاشتباه کردن بترسن وبپذیرن که هراشتباهی مساوی باشکست نیس
  وقتی مواردمنفی به ذهنشون اومدسه نقاط مثبت خودشونویاداوری کرده وبرای تقویت نقاط مثبت تلاش کنن ومواردمنفی روازخودشون دورکنن
  ودراخربایدسعی کنن که درهمه زمینه هابه طورهمزمان تلاش نکنن وسعی کنن که یه زمینه روانتخاب کرده ودراون زمینه تلاش کنن و به کمال برسن
  یاحق Wink Shock Heh Silly Hypnotized Eek!

 11. علیرضا می‌گه:

  سلام
  به نظر من کمال گرایی فی نفسه چیز بدی نیست بالاخره هر انسانی برای پیشرفتش نیاز به این حس داره وگرنه پیشرفت در زندگی انسان معنی پیدا نمیکرد ولی زمانی این مسئله مشکل ساز میشه که ب صورت افراطی در بیادش تو دین اسلام هم زیاد به این مسئله تاکیید شده که هیچ وقت افراط و تفریط نکنیم شما هر جای تاریخ که بری میبنی اگر مشکلی پیش اومده یا اونجا افراط بوده یا تفریط همین داعش ببین داره چکار مینه یه مشت آدم احمق افراطی از اون طرفم اروپا مثلا آزادی داره جفتش یاعث مشکل شده
  کمال گرایی افراطی هم که من اسمشو میزارم تلاش کاذب دقیقا همینه فرد میاد یه نقطه ای توذهنش تعریف میکنه و میگه حتما من باید به این نقطه برسم یعنی میاد داستانو شرطیش میکنه که شرطی شدن به چیزی به هیچ عنوان چیز خوبی نیست که اگه به اون نقطه تعریف شده تو ذهنش نرسه دچار افسردگی میشه و خودشو ادم پوچی خیال میکنه و میزنه همه چیو داغون میکنه من به این افراد یه چی بگم که عزیزم که تو این زمینه هر چقدر تلاش کنی نتیجه عکس میده بخاطر همینه میگم تلاش کاذب بذار یه مثال بزنم که واسه خودم تجربه شده
  یه بازی رو درنظر بگیر که یه آدم کمال گرای افراطی میخواد بشینه با یه نفر دگه بازی کنه من به شما میگم اون دوست کمال گرامون بازی رو از پیش باخته میدونید چرا چون اون استرس داره و تو ذهنش شرطی شده که من نباید از کسی ببازم یعنی نمیاد رو بردن تمرکز کنه میاد رو این مسئله تمرکز میکنه که نکنه ببازم و دقیقا همون اتفاق هم میفته حالا داش من ببازی دنیا به آخر میرسه ؟
  بعدشم ب جا این که بشینه رو نقطه ضعف هاش کار کنه که چرا باخت میره یه گوشه فوش میده که من آدم ضعیفی هستم و دست از تلاش کردن واقعی برمیداره.
  البته برعکسشم داریما طرف تنها چیزی که نداره کمال گراییه همیشه در جا میزنه اینم خوب نیست.
  اول از همه این افراد باید به این باور برسن که این یه کار یا فکر افراطی هستش و افراط یا تفریط هم چیز خوبی نیست .
  از جایگاه خودمون راضی باشیم و رو موفقیت تمرکز کنیم نه رو باختن و به این باور برسیم همین کاری که داریم انجام میدیم بهترین کاره همین که سعی خودمو میکنم کافیه حتما نباید اون توهمی که تو ذهنم زدم رو به واقعیت تبدیلش کنم چون یک باور غلطه (منظورم اینه ما نعوذ بالله خدا نیستیم که همه کارا حتما باید 100 در 100 درست و کامل انجام بدیم به قول استاد رائفی انسان ممکنه الخطا هستش و همیشه امکان خطا وجود داره گل بی عیب خداس).
  بیشتر از عقلمون کمک بگیریم تا احساساتمون (افراد کمال گرا بیشتر احساسی عمل میکنن تا عقلی خودم دیدما چند مورد همین جوری نمیگم) نیازی به تایید گرفتن از دیگران نیست همین که خودمون خودمونو تایید کنیم کافیه پسر عمه خودم کمال گرایی داشت همش دوست داشت همه تاییدش کنن یه نفر تاییدش نمیکرد دگه واویلا Grin هر کاری میکرد ندیده میگفتم درسته Laugh خدارو شکر خوب شد).
  به قول شاعر سعی کن همیشه رکوردتو جابجا کنی ولی باید حتما بهترین رکورد مال من باشه این اشتباهه خوبه آدم بهترین رکوردم داشته باشه ولی به وسواس تبدیل نشه و آسته آسته بری به مقصد میرسی نه با عجله.
  سر چیزای کوچیک و جزئی که تغییر و تحول زیادی تو زندگیمون ایجاد نمیکنن انقدر وقت الکی نزاریم بجاش با فکر باز رو چیزای مهم تری تمرکز کنیم و به موفقیت فکر کنیم و اگر اشتباه کردیم یا شکست خوردیم از اون شکست درس بگیریم نه این که بزنیم تو سر خودمون و بخاطر یه اشتباه خودمونو نبخشیم
  من خودم به بازیگری علاقه مندم اگه بخوام بشینم رو این مسئله تمرکز کنم که من یه شبه باید بشم بهتر از حامد بهداد خوب این فکر کاملا غلطیه و من فقط وقتمو تلف کردم بهتره واقع بینانه عمل کنیم دچار توهم نشیم تو این راه تلاشمونو بکنیم حالا اگه یه درجه هم پایین تر از بهداد شدم اشکالی نداره همین که سعیمو کردم کافیه در یه ولوم توقع بیجا رو پایین بیاریم و خودمونو دوست داشته باشیم. ببخشید اگه طولانی شد.

 12. تبسم چهره می‌گه:

  سلام..
  سعی میکنم از منظر اعتقادی به مسئله ی کمال گرایی نگاه کنم،هرآنچه مینویسم برداشت خودمه و شاید ایراداتی بهش وارد باشه اما به زعم خودم فکر میکنم درسته و میتونم ازش دفاع کنم..
  کمال گرایی: داشتن روحیه ی کمال گرایی عالیه چون آدمی رو به داشتن بهترین ها تشویق میکنه..از اونجایی متأسفانه این خصوصیت شورش رو در میاره و مخرب میشه که به افراط کشیده شه..این خصوصیت مثل اضطراب مفیده درصورتیکه طرف دچار افراط و تفریط نشه..
  کسی که کمال گرایی اذیتش میکنه و روی اعمال و انتخاب هاش به صورت غیرمنطقی تأثیر میذاره و کارش به همه یا هیچ میرسه،معلومه که در شناخت الله و خودش خیلی پیشرفتی نداشته و همینطور صاحب تجربه بالایی در این زمینه نیست..
  اصولاً کمال گرایی با گیر دادن از نوع سه پیچش،رابطه ی مستقیمی داره..اینکه مّصر باشید به چیزی و بگید “اّلا و لّلا باید این اتفاق بیفته و لاغیر” یعنی گیر دادن به چیزی که تو فکرتون اون رو در حد کمال و صد میخواید..برعکسش هم صادقه..
  کسی که تا یه حدی نسبت به خودش،خدا و قوانین کائنات شناخت پیدا کرده باشه میدونه که هرآنچه که خودش فکر میکنه و میخواد لزوماً درست و شدنی نیست..که هیچ گلی بی خار نمیشه و خوب و کامل مطلق فقط خداست..پس پی می بره به اینکه چه بسیار اتفاقاتی که فکرش رو هم نمیکرده براش پیش بیاد و افتاده و باز بالعکس..
  دیدیم دیگه بالای ٧٠،٨٠ درصد مواردیکه طرف سختگیرانه حرفش رو به کرسی نشونده و زمین و آسمون رو به هم دوخته،عاقبت نتیجه ای که راضیش کنه عایدش نشده.. لباسی رو که پشت ویترین مغازه ای براتون مدتها دلبری کرده رو با هر زحمت و قیمتی خریدید و آوردید خونه بعد دیدید” زده ” داره یا زود نخ کش شده یا برحسب اتفاق روش مایع سفید کننده ریخته..انگار پیام کائنات اینه که گیر نده به چیزی…
  گیر دادن ها یعنی مراقبت بیش از اندازه و درنتیجه زیادی حرص خوردن و در طولانی مدت منجر میشه به احساس ناکامی..این اذیت شدن ها شاید به این دلیله که باید یاد بگیریم تسلیم باشیم و امور رو بعد از تفکر و تلاش واگذار کنیم..
  در نظر داشته باشیم که همه چیز جز خدا در ذات خودش ناقصه و فناپذیر.
  دکتر نیک اقبال:خود را برای به دست آوردن چیزی هلاک نکنید که با این زحمت کشیدن ها اتفاق خاصی نمی افتد و اصلاً قرار نیست بیفتد..کلاً به زور نمی توان چیزی را از هستی بگیریم..به زور نمی توانید حتی عارف شوید..گاهی همه ی زورتان را میزنبد ولی رزق معنوی نمیرسد چون قرار نیست در آن برهه از زمان به شما برسد..
  مرحوم دولابی: در مسیر کمال باید طالب بود ولی با ادب، نه با زور..
  به نظر من،کمالگرایی انسان رو از جریان داشتن میندازه و به علت گیر کردن های مکررمون به لحاظ معنوی بسیار عقب می افتیم..و این عین خسرالدنیا و الآخره شدنه..
  این بود انشای من..

  • تبسم چهره می‌گه:

   فکرمیکنم عرایضم خیلی واضح مطرح نشده..
   منظورم اینه: به دلیل محدودیت های ما در جامعه،خانواده و در وجود خودمون)چون کامل نیستیم( و همینطور طرح و برنامه هایی که خدا برای تعالی پیدا کردن روح انسان چیده، اوضاع و اتفاقات جوری رقم میخوره که ما به صددرصد چیزی نرسیم تا به ناقص بودن خودمون و کمال خدا پی ببریم..محدود و ناقص بودن هرچه غیر خدا باید ما رو به این باور برسونه که به صد چیزی رسیدن خارج از چارچوب عاقلانه فکر کردنه،چون با این همه محدودیت و اما و اگر و شاید،همه یا هیچ بی معناست و حتی مضحک..در حد کمال داشتن چیزی شدنی نیست و جز ناکامی چیزی به بار نمیاره و ما نباید تا این حد به خودمون سخت بگیریم حتی در امور معنوی..

   • نورا می‌گه:

    سلام تبسم.حرفت درسته،فهمیدم چبمیگی. ولی راهکار عملی چیه.منم همین مشکلو دارم.

    • تبسم چهره می‌گه:

     سلام نوراجان..
     راهکار عملی دیگه چیه که؟!! این نظراتی رو که بچه ها دادند به نظرم جوابه دیگه..
     مثلا” فکرکن به قول آبجیzahra مون قبول شدن تو رشته پزشکی صد آرزوهای من کمال گرا باشه..یه آدم کمال گرایی مثل من اگه به پزشکی نرسه یه بدبختیه،اگه برسه هزار جور بدبختیه دیگه ست..بالای ٩٠ درصد آدم های کمال گرا بعد محقق شدن آرزوهاشون هم رضایتمندیشون بازم پایینه..بعد از اینکه پزشکی رو قبول شدن بازم انگار ناراضیند..میگن این اون چیزی که فکر می کردیم نبود..اصلاً اشتباهه که با این همه محدودیت های درونی و بیرونی چشم داشته باشیم به موفقیت صدردرصدی.. خدا تو قرآنش هم میگه یا ایها الذین آمنوا، آمنوا… یعنی ای کسانی که ایمان آوردید،ایمان بیاورید..یعنی مومنین ایمانشون پیوسته درحال جریانه..مومن گیر رسیدن و موفقیت و نتیجه نیست..تو سعیت رو بکن و گیر نده به همه یا هیچش موفقیت و رضایتمندیش با خدا..
     ناگفته نمونه من هم به شدت کمال گرام..ولی واقعاً فقط جلو حرکت هام رو گرفته،من هم باید جدی تر خودم رو از شرش خلاص کنم..
     نورا جان راهکار اگه این ها نباشه من جور دیگه ای بلد نیستم..

 13. A می‌گه:

  سلام من نظرات قبلی رو نخوندم ولی نظر شخصی من اینکه اگر کسی مبتلا به همچین چیزی است باید به این صورت عمل کنه.
  1. به خدا ایمان داشته باشه و در هر کاری به خدا توکل کنه و نتیجه کارش رو به خدا بسپاره
  2. این رو باور داشته که در اون چیزی که برای ان شخص پیشامد به مصلحت اوست و اینقدر خود خوری نکنه یا عصبانی یا ناراحت نباشه.
  چون که خدا بیشتر از مادر نسبت به بندگانش مهربان است وهیچ وقت بدی بندگانش را نمیخواهد.
  برای اینکار این شخص میتونه هر روز به خودش بگه که خدا منو دوست داره و بدی منو هیچ وقت نمیخواد.کلا دوستان عزیزی که همچین مشکلی دارند پیشامد باید در اول کار ایمان شان را نسبت به خدا تقویت کنند بعد در کار به اون توکل کنند و نتیجه کارشان رو به خدا بسپارند مسلما خدا خوبی ما را نسبت به خودمان بیشتر میخواهد و بهتر از ما به ان خوبی آگاه است.
  اگر به دردتوت خورد با نظراتتون منو خوشحال کنید و در اخر ممنون که به نوشته من توجه داشتید.
  اللهم عجل لولیک الفرج

 14. شیوا می‌گه:

  سلام.
  یه بنده خدایی می گفت من تو سازمانی که مشغول به کار هستم همیشه اتاق فکر رییسم هستم و با اینکه بارها موقعیت ریاست و البته نفر اول بودن برام پیش اومده قبول نکردم Big Smile چون نفر اول بودن همیشه خوب نیست و دردسرهای خودشو داره ولی نفر دوم بودن خیلی بهتره ….اول از همه تو چشم نیستی و کلی آدم حسودیتو نمیکنن و دوم اینکه کلی کار اضافه از رو دوشت برداشته میشه و مهم تر از همه انتظارات اطرافیانت به شدت میاد پایین.. تازه وقتی که شب میخوابم با خیال راحت سرمو میذارم رو بالشو در عرض دو دقیقه خوابم میبره …….درواقع با این حرکت یه تیرو دو نشون میزنم هم نظرای من داره اجرا میشه چون تو اتاق فکر رییسم هستم و هم اینکه اعصابم آرومه …جالا میشه این مثال رو برای صد تا کاری که تو ذهنت داری اجرا کنی ..یه وقتایی دوست داری تو چشم باشی و همه چی در حد عاااااالی باشه و همش مورد تایید قرار بگیری خب اون بحثش جداست برمیگرده به درونت …من هم یه وقتایی اینجوری میشم میخوام همه تاییدم کنم همه آفرین و صدآفرین بگن ولی سریع به خودم میام و با یه سوال از خودم که از آقای رائفی پور یاد گرفتم خودمو بازخواست میکنم .اون سوال هم اینه که ” که چی؟ ” خب باشه اصلا من دکتر میخوام بشم که چی؟ میخوام برم بهترین ماشین رو بخرم که چی؟ هر وقت برای سوالت جواب قانع کننده و معقول و خدا پسندانه پیدا کردی ارزش تلاش کردنو داره وگرنه رها کن مثل آب خوردن Lashes

 15. نفس می‌گه:

  سلام..من خودم ادم کمال گرا هستم و این موضوعو وقتی فهمیدم ک درموردکمالگرایی مطالبی خوندم…البته متاسفانه..‌ Thinking
  کمالگرایی از کودکی نشات میگیره زمانی ک وقتی کارخوب میکردیم وبهترین بودیم تشویق میشدیم و این حس بوجوداومده ک بهترین بودن باعث تشویق دیگران میشه وحس خوب میده این کمالگرایی باهامون رشد کرده تاالان توهرزمینه ای ک فکرشوکنیدهمینطوریم وهیچوقت از خودمون راضی نیستیم و به ارامش نمیرسیم…
  راهکارش اینه ک توقعمون رو از خودمون کم کنیم ما نمیتونیم فراانسان باشیم انسانیم و بایدبفهمیم هرخطایی معنیش شکست تاابدنیست..
  نرسیدن ب هدف پایان زندگی نیست…
  قطعا افراد کمال گرا عزت نفس پایینی دارن که دوست دارن بهترین باشن تاتشویق بشن و هیچ وقت از خودشون راضی نمیشن وخودشونو در اندازه ای ک هستن قبول ندارن و توقعات بیش از توانشون دارن و متاسفانه کمال گرایی هیچ حدی نداره وانتها نداره ..البته قطعاانسان در ذات کمال طلب افریده شده و یه مقداریش برای پیشرفت روح وجسم خوبه اما نه ب اندازه ای باشه ک ارامش رو از ادم بگیره و صفت کمال گرا برچسب مابشه…
  من خودم این صفت کما گرایی رو از کودکی داشتم تا همین ۶سال پیش ک وحشتناک تو وجودم بودالبته توقعموازخودم کمی پایین اووردم اما چون نمیدونستم راهکارو نتونستم خودموتغییربدم ومتاسفانه هنوزهم این مشکل رو دارم و ارامش واس همین ندارم.‌.‌ Big Frown
  امیدوارم باتمرین بتونیم ازخودمون دورش کنیم… Smile
  متشکرم از همه..التماس دعا دارم دوستان و داداش Rose

 16. طغیانگر می‌گه:

  کمالگرایی زیباست اما در حد تلاش برای رسیدن به بهترین اما اینکه نتیجه کار و تلاش و خواسته ما بهترین میشه یا نه دست ما نیست در دست خداونده یعنی اعتقاد به این داشته باشیم که ما تمام تلاشمون رو کردیم دیگه بقیه اش و نتیجه اش با خداست ما موظف به تلاشیم نه نتیجه این آدم رو آروم میکنه که نتیجه کارمون رو کسی بهمون میده که از همه کس بیشتر دوسمون داره و مطمعناً بهترین رو بهمون میده و اون خداونده
  در ضمن نباید خودش رو وابسته به چیزی یا کسی کنه و بدست آوردن بهترین یعنی وابستگی به بهترین که اگه به بهترین نرسیدم داغون میشم
  و یه راهکار اینه همیشه بهترین رو ببینه براش برنامه ریزی کنه اما انتظار نتیجه پایینتری رو داشته باشه در حد تواناییاش
  مثال میزنم من میخواهم شاگرد اول مدرسه بشم و 20 بگیرم خوب برای نمره 20 تمام تلاشم رو میکنم اما چون میدونم حافظه من ضعیفه یا دروس عملی رو نیمتونم خوب انجام بدم پس میدونم که تا نمره 17 رو میتونم بگیرم نه بیشتر پس برای 20 تلاش میکنم اما انتظار گرفتن نمره 17 رو هم دارم
  تنها چیزی که توی این دنیا ارزش داره اینه اونجوری که خدا گفته زندگی کنم با توجه به تواناییام چون خدا هر کس رو به اندازه تواناییاش تکلیف کرده پس اگه من نمیتونم بهترین رو در مقایسه با دیگران بدست بیارم به این علته که توانایی خودم رو با دیگران مقایسه میکنم خودت رو با خودت مقایسه کن به اندازه ای که خدا بهت توانایی داده نه بیشتر مثلاً کسی که پا چشم نداره انتظار دیدن نداشته باشه و برای دیدن تلاش نکنه چون اصلاً خدا بهش توانایی دیدن نداده و در عوض اون دنیا هم بابت نداشتن چشم هم پاداش میگیره هم بازخواست نمیشه پی به اندازه تواناییمون بخوایم توانایی و استعداد توانایی و استعداد توانایی و استعداد نه بیشتر

 17. zahra می‌گه:

  ب نظر من باید اون خوبی اون وسطا رو هم دید ینی خوبی بین صفر تا صدو
  من کنکور دارم و می خوام کنکوری توضیح بدم
  مثلا یکی میگه یا پزشکی یا هیچی چون فکر میکنه همه ی احساس خوب تو پزشکی خوندنه همه ارامش ب پزشکی رسیدن موفق بودن پزشک شدنه ولی همین فرد مقتی میره می خونه زندگی آدمایی رو که پزشک نیست و شاد موفق و خوش بختن می گه خوش ب حالشون ینی یکی می تونه میلیونر نباشه ولی خوش بخت باشه شاد باشه می تونه ارامش داشته باشه
  شه داستان تو کتاب کافه چرا خوندم با این محتوا
  یه بازرگانی برا سفر میره ساحل یه دریا اونجا ی ادم ماهی گیر رو میبینه ک خوبم ماهیگیری میکنه بهش راه های پولدار شدن رو ازهمین حرفه ی خودش میگه و فک میکنه ماهی گیره از این راه ها ب وجد میاد ماهیگیر یه لبخندی میزنه و می پرسه خب پول جمع کنم که وقتی بازنشست شدم ازشون استفاده کنم؟
  _اره
  _که بعد واسه تفریحم گهگاهی بیام ماهی بگیرم؟
  _آره
  _و شب با زنم شام بخورم؟
  _آره
  _عصر بچه هام برن شنا
  _خب آره
  در واقع ماهیگیر ت پول دار شدن کمال گرا نبود ولی خوش بخت بود
  ب نظرم کتاب کافه چرا اثر جان استرلکی رو ایشون بخونن خیلی بهشون کمک می کنه

  • zahra می‌گه:

   یه چیز دیگ هم یادم رفت بگم اینک ب نظرم درمان این مثل درمان وسواسه ک باید ی مدت کثیف بود
   واسه کمال گرایی هم ب نظرم اگ ی مدت لذت میانه رو بودن ادم بچشه خوب میشه
   یکم باید ب زورم ک شده میانه رو بود
   این نظر منه امیدوارم کمکشون کنه
   یا علی

  • zahra می‌گه:

   من جایزمو می خوام Tremble Tremble
   شوخی کردم Grin Grin فقط بهمون بگید راه درست کدوم میشه ما هم یاد بگیریم

 18. میها می‌گه:

  مثلا میخوام یه کاری بکنیم درجهت کمال گراییمون بگیم اصلا چی بشه که این کارو بکنم؟؟
  و به خودمون بگیم اصلامن کی هستم و چیم که میخوام شوهرم همه چی تموم باشه؟؟؟!!!
  و باورای بدمون رو تغییر بدیم و باور خوب جایگزین کنیم

 19. زهرا بانو می‌گه:

  من هم کمال گرا هستم.
  واقعا خیلی بده.
  اصلا از زندگی لذت نمیبرم

 20. علیرضا می‌گه:

  من بالا هم گفنم یک کلام رضا جان به این بنده خدا بگو:
  همین که سعی کنی بهترین باشی کافیه و قطعا هم موفق میشی ولی این که کلید کنی باید بهترین باشم یا بهترین کار باید مال من باشه این خودش یه جوری خودستایی هستش و این مسئله به حسودی تبدیل میشه به خاطر این که تو هی خودتو بادیگران مقایسه میکنی و میخوای خودت بهترین باشی و بخاطر همین حالا نه همیشه ولی بیشتر وقتا دقیقا نتیجه عکس میده و دگه اسمش تلاش نیست وسواسه.
  (این تجربه شخصی خود منه)

 21. باران می‌گه:

  مدام به خودت گوشزد کن فقط یه بار بهت فرصت داده شده زندگی کنی و اخرش جات زیر خروار خاک
  پس از زندگیت با پنجاه بودن لذت ببر
  برا صد بودن خودتو نکش
  تو که همش دوست داری برنده باشی حواست باشه با نگرانی زندگیتو جهنم نکنی وگرنه بدجور باختی
  بارهای زندگی و نگرانی هاتو بسپار به خدا و به قدرت و حکیم بودنش اعتماد کن

 22. come back می‌گه:

  اتفاقا مشاورمون یه چند روز پیش همینو مطرح کرد
  خودشم راه حلش نمیدونست Heh
  ولی از نظر بنده یه چیز درونی اول شناخت بعد اصلاح
  یعنی اول طرف رو کاغذ کارهایی که صب تا شب با افکار همه یا هیچ رو انجام میده بنویسه بعد فکرشو اصلاح کنه اگه یه چیزی خیلی تو ذهنت تکرار بشه میشه باور…پس هر شب باید کارامون رو بررسی کنیم و هر شب این فکر رو اصلاح
  اصلاحم یعنی این که خدا 100%منو بهم میده اگه تلاش کنم ولی شاید این100%من 60% نرمال باشه…

 23. ملیحه می‌گه:

  سلام
  نظر خانم وحید پور کدومه؟
  لطفا جواب درست رو مشخص کنید…ممنون

 24. helia می‌گه:

  سلام داداش تا کی وقت داریم بگیم ؟؟؟؟
  من نیاز دارم تا هفته دیگه تحقیق کنم؟؟؟

 25. z می‌گه:

  سلام کدوم بهترین راه حله؟؟ Starving Question
  به ماهم بگید خب

 26. z می‌گه:

  من که نفهمیدم خانوم وحیدپور کدومه؟؟جواب کامل میخوام..منظورتون ازکارتکه تکه کردن چیه؟؟

 27. تبسم چهره می‌گه:

  برنده z.v اولین نفریه که کامنت گذاشته البته اونطوری که من فهمیدم..مبارکش باشه..
  یه سوال:
  منی که توانتخاب همسر یا خرید مثلاً ماشین همه یا هیچم راهکار چیه؟
  همین اولش بگم که من هم راهکار نداشتم و دنبال راهکار بودم..راهکار ارائه شده ی z.v بیشتر برای برنامه ریزی و بالا بردن راندمان کار خوبه اون هم برای طی کردن یه پروسه ی سخت و طولانی..روشن تر بگم، وقتی که به فرض مثال کسی بخواد یه کتاب ۵٠٠صفحه ای رو بخونه ولی تصور تموم کردن یه کتاب حجیم کار رو براش سخت کنه،حالا اینطوری با استفاده از این روش و با تقسیم بندی،کار رو آسون میکنه این روش واسه کمالگراش هم مفیده ولی مشکل اونجاست که توبحث انتخاب همسر و خرید ماشین و غیره که طرف کمال گراست،نمیشه طرف یا ماشین رو جزء جزء ش کرد و به نتیجه رسید که؟!
  به هفتاد قانع شدن همون مسئله ای هست که کمال گرا باید درمانش کنه و راهکار نیست به نظرم..
  چه میدونم؟!! خودم راهکاری ندارم ولی این راهکار به نظرم همه ی جواب نیست..شاید باید همون کتاب توصیه شده رو خوند..

 28. Z می‌گه:

  مگه کمال گرایی بد هست؟ !! چی از کمال بهتر؟ Question Question ببخشید اینو میگما

 29. Z می‌گه:

  ببخشید من واقعن گیج شدم .منظورم اینه که راستگویی. امانتداری. صداقت .شجاعت و خیلی دیگه از صفات مثبت انسانی به نوعی کمال محسوب میشن .آخه چرا باید بر کمال گرایی غلبه کنیم؟ اصلن کمال خودش زیباترین و با معنی ترین لغت هست .معذرت خواهی میکنم Sweat Sweat

 30. مریم می‌گه:

  سلام!راستش من خودم زمانی اینجوری بودم،البته هنوزم هستم یکما اما خیلی خیلی از قبلم بهتر شدم!دلیلشم این بود که وقتی میدیدم دوستام چقدر راحتن و آسون میگیرن همه چیزو همش فکر میکردم چرا من نمیتونم اینجوری باشم!تا اینکه به خودم گفتم که ببین دختر دیگه وقتشه!دیگه باید عوض بشم!دیگه بسه!!اولین قدم اینه که خودت بخوای،خودت خسته بشی از این کمال گرایی!کار دیگه ای که کردم این بود که همیشه خودمو با بقیه مقایسه میکردم همیشه!حسود نبودما اما مقایسه میکردم!تصمیم گرفتم که دیگه خودمو با بقیه مقایسه نکنم.شاید اوایل عصبی میشدم اما هی به خودم میگفتم خودتو با خودت مقایسه کن!جمله هایی که در این موردم بود رو میخوندم!!کم کم خیلی بهتر شدم!این مورد خیلی زمان میبره!چون تا الان و این سن اینطوری فکر میکنه ادم و یکم زمان میخواد تا کامل بتونه کنار بذاره!واسه من الان یک سال و نیم شده!ولی ولی،خیلی خیلی بهتر شدم!جوری که پونزده شدم گفتم خدا رو شکر!قبلا اگه میشدم هجده حالم بد میشد و انگار غم عالم رو ریختن سر من!!

دیدگاه خود را بیان کنید


دونستن قدرت نیست !!! عمل کردن به دونسته ها قدرته

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

خداوندا

آرامشی عطا فرما تا بپزیرم آنچه را که نمی توانم تغییر دهم

شهامتی كه تغییر دهم آنچه را که میتوانم

و دانشی كه تفاوت این دو را بدانم

آمین... ♥♥

lk ♥♥ خدایا ! کمکم کن؛ پیمانی را که در طوفان با تو بستم در آرامش فراموش نکنم ♥♥