شبهه اعتقادی دینی

شبهه اعتقادی دینی

توبه چیست و چگونه باید باشد؟
اگر راننده در مسیرى به انحراف رفت، پس از توجّه، از راهى که رفته بازمى‏گردد، ولى اگر به مسیر خود ادامه دهد و فقط به زبان بگوید: منحرف شدم، منحرف شدم، ماشین به مسیر اصلى برنمى‏گردد و هیچکدام از مسافران، عذر این راننده را نمى‏پذیرند.
توبه، یعنى بازگشت از خلافکارى و جبران گذشته، که در این صورت خداوند، هم توبه را مى‏پذیرد: «انّ اللّه یقبل التوبه»(سوره توبه، آیه 104) و هم توبه کننده را دوست مى‏دارد: «انّ اللّه یُحبّ التّوابین»(سوره بقره، آیه 222 )اگر مال کسى را به ناحق خورده است، به صاحبش برگرداند و اگر نمى‏خواهد شناخته شود، از طریق بانک یا واسطه دیگر، بدون آن که خودش را معرّفى کند، مبلغ را به حساب او بریزد.
اگر کسى را آزرده، عذرخواهى کند. اگر نمازى را نخوانده، قضا کند. اگر حقّى را که باید اظهار کند، کتمان کرده است اعلام کند و به هر حال آنچه را خلاف کرده باید به نحو مطلوبى اصلاح کند.
قرآن در کنار جمله «تابوا» فرمود: «واصلحوا»(سوره بقره، آیه 160.) یعنى توبه، همراه با اصلاحات و جبران کاستى‏هاست.
توبه باید فورى باشد، زیرا اگر گناهان جمع شوند، توبه مشکل مى‏شود. غبار روى لباس با فوتى برطرف مى‏شود، ولى انبوه خاکِ روى زمین، با فوت برطرف نمى‏شود.
..
.

چرا قرآن، غیبتِ دیگران را به خوردن گوشت برادر مرده تشبیه کرده است؟
دلائل متعدّدى براى این تشبیه قرآن بیان شده است: «أیُحِبُّ أحدکم أن یأکل لحم أخیه مَیتاً»(سوره حجرات، آیه 12.)
1- مُرده، روح ندارد تا از خود دفاع کند و شخصى هم که مورد غیبت قرار مى‏گیرد، حضور ندارد تا از خود دفاع کند.
2- غیبت، ریختن آبرو است و آبرو که رفت، قابل جبران نیست. همان‏گونه که گوشت مرده، اگر کنده شود، قابل جبران نیست.
اگر مالى گم شود، قابل جبران است امّا آبرو که رفت، دیگر جبرانش شبیه محال است و تفاوتى هم نمى‏کند که به قصد جدّى باشد یا از روى شوخى و مزاح، زیرا در هر دو صورت، آبروى طرف مى‏ریزد.
3- گوشت به تدریج رشد مى‏کند ولى یکباره خورده مى‏شود، آبرو هم به تدریج پیدا مى‏شود ولى غیبت کننده یک مرتبه آن را مى‏ریزد.
انسان سالها زحمت کشیده تا وجهه و آبرویى کسب کرده است و شما با غیبت کردن، نتیجه زحمات او را نابود مى‏کنید.
..
.

چگونه مردم را به کارهاى نیک دعوت کنیم؟
راه‏هاى دعوت مردم به حق، گوناگون است که به موارد آن اشاره‏اى مى‏کنیم:
1- دعوت زبانى: آیاتى که مى‏فرماید: «قل» یعنى بگو.
2- دعوت عملى: «و ثیابک فطهّر»(سوره مدّثر، آیه 4.) لباس خود را تطهیر کن (تا دیگران نیز لباسشان را تطهیر کنند).
3- دعوت مستقیم: «أقیموا الصّلوه»(سوره بقره، آیه 83 .) به طور مستقیم به مردم بگو: نماز به پا دارید.
4- دعوت غیرمستقیم: داستان‏هاى قرآن. مثلاً وقتى مى‏گوید: برادران حسود، یوسف را به اسم بازى بردند و او را در چاه انداختند، به طور غیر مستقیم به همه نوجوانان هشدار مى‏دهد که دشمنان نیز به نام ورزش، شما را گمراه و از هدف اصلى پرت مى‏کنند و به چاه ذلّت مى‏کشانند.
5 – دعوت جمعى: «و کان رَسولاً نَبیّاً»(سوره مریم، آیه 51 ) پیامبران مأمور دعوتِ عموم مردم بودند.
6- دعوت خصوصى: «و کان یَأمر أهله بِالصّلوه»(سوره مریم، آیه 55 ) پیامبر موظّف است خانواده خود را به نماز دعوت کند.
7- دعوت همسر و فرزند: «قل لازواجک و بَناتک»(سوره احزاب، آیه 59 .) اى پیامبر! به همسران و دخترانت بگو…
8 – دعوت فامیل: «و أنذر عَشیرتک الاقربین»(سوره شعراء، آیه 214.) بستگان نزدیک‏تر را هشدار ده.
9- دعوت هموطنان: «لِتُنذر اُمّ القُرى‏ و مَن حَولها»(سوره انعام، آیه 92.) مردم مکّه و اطراف آن را هشدار ده.
دعوت جامعه بشریّت: «اِنّى رسول اللّه الیکم جَمیعاً»( سوره اعراف، آیه 158.) من به سوى همه شما فرستاده شده‏ام.
آرى، غوّاصى که به دنبال لؤلؤ و مرجان است و صیّادى که به دنبال صید ماهى است، نباید تلاش خود را به یک گوشه دریا و به یک ماهى و لؤلؤ متمرکز کند.
افرادى که به دنبال بدست آوردن سود بیشترى هستند، عمر خود را در داد و ستد یک کالا تلف نمى‏کنند.
..
.

چرا ارثِ زن، نصف مرد است؟
حقوق کارگرِ روز مزد بیشتر از کارمند رسمى است. این به خاطر آن نیست که شخصیّت کارگر از کارمند بیشتر است، بلکه به خاطر آن است که براى کارمند، بیمه، بازنشستگى، مرخّصى، حقّ مأموریّت، حقّ مدیریّت، حقّ عائله، سختى کار، بدى آب و هوا و… در نظر گرفته شده است که اگر همه آنها محاسبه شود، حقوق کارمند از کارگر بیشتر مى‏شود.
اسلام، ارث زن را نصف مرد قرار داده ولى در عوض هزینه زندگى را از دوش او برداشته و هزینه‏هاىِ خوراک، پوشاک، مسکن و درمان او راتوسط مرد تأمین کرده است.
زن، سهم ارث خود را براى خود حفظ مى‏کند و تمام مخارج زندگى خود را از شوهر مى‏گیرد. به علاوه مهریه‏اى را هم از او دریافت مى‏کند که اگر مهریه و هزینه زندگى را در کنار سهم ارث بگذاریم، سهم زن بیشتر مى‏شود.
..
.

چرا باید در احکام دین، از مراجع تقلید کنیم؟
همه مردم در همه زمان‏ها و مکان‏ها، چیزى را که نمى‏دانند از کارشناس مى‏پرسند. مراجع تقلید و علما نیز هنگامى که مریض شوند از نسخه پزشکان تقلید مى‏کنند. بنابراین تقلید ریشه در تاریخ بشر دارد و ما در شناخت احکام دین به کارشناس دین مراجعه مى‏کنیم، چنانکه در امور دیگر به کارشناس آن رجوع مى‏کنیم.
در قرآن مى‏خوانیم: «فَسئلوا اهل الذِّکر اِن کنتم لاتعلمون»(سوره نحل، آیه 43) اگر نمى‏دانید از اهل ذکر سؤال کنید.
این آیه نمى‏فرماید: از هر عالمى سؤال کنید، بلکه مى‏فرماید: از عالمى سؤال کنید که اهل ذکر باشد، یعنى یاد خدا باشد، پروا و تقواى الهى داشته باشد، نسبت به دانسته‏ها و آموخته‏هاى خود فراموشکار نباشد.
به گفته روایات، تقلید باید از عالمى باشد که علاوه بر علم و آگاهى در بالاترین سطح، عادل نیز باشد و افکار، گفتار و رفتارش بر اساس هوا وهوس وتمایلات نفسانى نباشد.
ساختمانِ بدون پروانه و مجوّز قابل تخریب است مگر آنکه صاحبِ خانه آنگونه طراحى کرده باشد که تصادفاً خانه او طبق مقرّرات مسئولین شهرسازى واقع شده باشد. عمل بدون تقلید نیز باطل است، جز آنکه این عمل مطابق فتواى مرجع تقلیدش باشد.

..
.

مرگ انسان به دست کیست؟ خدا، یا عزرائیل؟
در قرآن، گاهى خداوند کارهایى را به خودش نسبت مى‏دهد و گاهى همان کار را به دیگرى، مثلاً در مورد گرفتنِ جان انسان، یک جا مى‏فرماید: «اللّه یتوفّى الانفس»(سوره زمر، آیه 42.) خدا، جان مردم را مى‏گیرد.
و در جاى دیگر مى‏فرماید: «یتوفّاکم ملک الموت»(سوره سجده، آیه 11.) ملک الموت «عزرائیل»، جان مردم را مى‏گیرد.
و جایى دیگر مى‏فرماید: «تَوفّته رُسُلنا»( سوره انعام، آیه 61.) فرشتگان، جان مردم را مى‏گیرند.
هر سه تعبیر قابل قبول است. چنانکه وقتى شما به یک ساختمان نگاه مى‏کنید، مى‏توانید بگویید:
این ساختمان را مهندس و معمار ساخت،
این ساختمان را بنّا و کارگران ساختند،
این ساختمان را صاحبش ساخت،
نسبت ساختن خانه به همه این‏ها درست است.
چنانکه مى‏توان گفت: کلید، در را باز کرد،
دستم در را باز کرد،
خودم در را باز کردم،
زیرا کلید در اختیار دست و دستم در اختیار من است.
در آیات فوق نیز شاید این گونه باشد: فرشتگان جان‏ها را مى‏گیرند و به عزرائیل تحویل مى‏دهند و عزرائیل جان‏ها را به خدا تحویل مى‏دهد.
شاید هم این گونه باشد: جان افراد عادى را فرشتگان مى‏گیرند، جان افراد برجسته را عزرائیل مى‏گیرد و جان اولیاى الهى را خداوند مى‏گیرد.
همان‏گونه که قرآن درباره اهل بهشت تعبیرهاى مختلفى دارد؛ یک جا مى‏فرماید: «یسقیهم ربّهم»( سوره انسان، آیه 21.) خداوند آنان را سیراب مى‏کند. در جاى دیگر مى‏فرماید: «یُسقَون فیها کأساً»(سوره انسان، آیه 17.) اینها از طریقى سیراب مى‏شوند و نامى از خداوند برده نشده است.
..
.

چگونه به خداى نادیده ایمان بیاوریم؟
هرچه به زمین نگاه کنیم و خاک‏ها و سنگ‏هاى آن را به آزمایشگاه ببریم، چیزى به نام جاذبه نمى‏بینیم ولى از افتادن سیب از درختى پى مى‏بریم که جاذبه وجود دارد. پس لازم نیست هر چیزى را با چشم ببینیم تا به وجود آن ایمان بیاوریم. جاذبه را با حواسّ پنجگانه حس نمى‏کنیم، امّا از آثار آن پى به وجود آن مى‏بریم.
چنانکه شناخت ما نسبت به دانش، بینش، هنر و مهارت مردم، از راه گفتار و رفتار و آثار آنان است.
..
.

چگونه خداوند صاحب فضل و رحمت، بندگانش را به قهر و کیفر مى‏گیرد؟
اقیانوس، آب فراوانى دارد امّا اگر شما بطرى دربسته‏اى را در آن بیندازید، قطره‏اى از آب، در بطرى داخل نمى‏شود. مشکل از آب است یا بطرى؟!
انسان‏هایى هستند که تمام راههاى هدایت را به روى خود بسته‏اند؛ راه فکر و تعقّل، راه عبرت و اندیشه، راه شنیدن حق و اطاعت از آن، راه ارشاد و هدایت و پندپذیرى، راه کمک به دیگران و… این انسان‏ها از خود جمادى ساخته‏اند که به قول قرآن، آنها سنگ و سخت‏تر از سنگ هستند: «ثمّ قَسَت قلوبکم من بعد ذلک کالحجاره أو أشدّ قَسوه»( سوره بقره، آیه 74.) محروم شدن این گروه از فضل الهى، به خاطر بسته بودن خودشان است، نه به خاطر کم بودن فضل و رحمت الهى.
..
.

دستوراتِ دینى به هم وابسته‏اند، یا هر کدام برنامه‏اى مستقل هستند؟
از آیات و روایات استفاده مى‏شود که برنامه‏هاى اسلام به هم وابسته است، مثلاً در بیش از 20 آیه قرآن نماز و زکات با هم مطرح شده‏اند: «یُقیمون الصّلوه و یؤتون الزّکاه»، «أقاموا الصّلوه و آتوا الزّکاه» و در روایات مى‏خوانیم: نماز بى‏زکات، قبول نیست. همچون قطار که روى یک ریل حرکت نمى‏کند.
آرى، رابطه با خدا (نماز) و رابطه با خلق (زکات)، همچون دو بال براى پرواز معنوى هستند و با یک بال پروازى صورت نمى‏گیرد.
پیامبرصلى الله علیه وآله افرادى را که براى نماز به مسجد مى‏آمدند ولى زکات نمى‏پرداختند، از مسجد اخراج کردند.
بسیارى از دستورات به شرطى در درگاه خداوند قبول مى‏شوند که آن را به اتمام برسانیم و ناقص آن پذیرفته نیست. در قرآن مى‏خوانیم: «أتمّوا الحج»(سوره بقره، آیه 196.) یعنى باید اعمال حج را به اتمام برسانید و انجام بعضى از اعمال آن کافى نیست. در جاى دیگر مى‏خوانیم: «أتمّوا الصّیام الى اللیل»(سوره بقره، آیه 187.) روزه خود را تا شب به پایان برسانید. حتى یک دقیقه قبل از افطار، حقّ افطار کردن ندارید. همان‏گونه که حق شکستن نماز را (جز در موارد استثنایى) ندارید.
..
.

جسم و روح انسان در حال خواب چگونه است؟
در قرآن مى‏خوانیم: «اللّه یَتوفّىَ الانفُس حین موتها والتّى لم تَمُت فى مَنامها»(سوره زمر، آیه 42.) خداوند هنگام مرگ، جان‏هاى مردم را به طور کامل مى‏گیرد و آن که نمرده است، در خواب جانش را مى‏گیرد.
گاهى راننده، اتومبیل خود را در پارکینگ خاموش مى‏کند و به منزل مى‏رود. امّا گاهى در جادّه، ماشین را روشن مى‏گذارد و به رستوران مى‏رود. در این دو صورت راننده در ماشین نیست، ولى در صورت اوّل هم راننده نیست و هم ماشین خاموش است و در صورت دوّم تنها راننده نیست ولى ماشین روشن است.
انسان به هنگام خواب، جسمش روشن است، یعنى اعضا مشغول به کار خود مى‏باشند ولى روح به اطراف مى‏رود، امّا به هنگام مرگ، جسم خاموش مى‏شود و روح به طور کلّى از جسم جدا مى‏گردد.
..
.

چگونه در قیامت اجزاى پراکنده مردگان جمع شده و از خاک برمى‏خیزند؟
به چند مثال توجه کنید:
1- شما مقدارى ماست و دوغ را در مشک مى‏ریزید و آن را تکان مى‏دهید. ذرات چربى که در تمام دوغ پخش بود، همه یک جا جمع مى‏شود. خداوند هم زمین را تکان مى‏دهد: «اذا زُلزلَت الارضُ زلزالها»(سوره زلزال، آیه 1.) و اجزاى هر کس کنار هم قرار مى‏گیرد.
2- انسان از نطفه و نطفه از غذا و غذا از ذرّات خاک پخش شده است. یعنى مواد غذایى زمین در قالب گندم و برنج و میوه و سبزى به صورت نطفه و سپس انسان درمى‏آید، پس هم اکنون نیز ما از ذرات خاک پخش شده هستیم.
3- مگر شیر حیوانات از علف‏هایى که مى‏خورند تولید و خارج نمى‏شود؟ خدایى که شیر را از درون علف خارج مى‏کند، ما را هم پس از مردن از درون زمین خارج مى‏کند.

..
.

آیا در قرآن، دلیلى براى شرکت در راهپیمایى و تظاهرات داریم؟
خداوند در قرآن مى‏فرماید: «ولایَطؤون مَوطئاً یَغیظُ الکفّار… الاّ کُتب لهم به عَملٌ صالح»(سوره توبه، آیه 120) هیچ حرکت دسته جمعى که کفّار را عصبانى کند، صورت نمى‏گیرد مگر این که براى آن، پاداش عمل صالح ثبت مى‏شود.
آرى، راهپیمایى‏هایى که دشمنان اسلام و مسلمین را عصبانى کند، عمل صالح است.
این راهپیمایى‏ها (بخصوص آنگاه که از طریق وسایل ارتباطى و ماهواره‏ها منعکس مى‏شود) اگر براى اهداف مقدسى صورت گیرد، نوعى حضور در صحنه، عبادت دسته جمعى و امر به معروف و نهى از منکر عملى و عامل تقویت روحیّه مردم و تهدید دشمن است.

..
.

هر کارى که براى رضاى خداوند انجام گیرد، عبادت است گرچه کار عادّى باشد.
گوشواره‏اى را که براى دخترمان مى‏خریم، اگر به خاطر تشویق کارهاى خوب باشد، عبادت است وگرنه یک کار عاطفى است.
استادى که در کتابخانه مطالعه مى‏کند، اگر هدفش دریافت حقوق و امتیاز و رسیدن به مادّیات و رفاه باشد، آن تحقیق و علم رنگ مادى دارد و اگر آشپزى که براى او غذا درست مى‏کند به تصور آنکه این استاد کار خدایى مى‏کند غذا تهیّه کرد، کار آن آشپز عبادت است.
آرى، انسان مى‏تواند از آشپزخانه و از لابلاى عدس و لپه و سبزى به بهشت رود و از کتابخانه و از لابلاى کتاب و جزوه و مقاله از جاى دیگرى سر درآورد.
..
.

عبادت به چه معناست؟ آیا فقط نماز و روزه عبادت است؟
آیا یک گناه، سرنوشت کسى را دگرگون مى‏کند؟
گاهى یک ویروس وارد بدن مى‏شود و تمام بدن را فلج مى‏کند. گاهى یک جرقه زده مى‏شود و منطقه‏اى به آتش کشیده مى‏شود. گاهى یک حسادت سبب توطئه قتل یوسف مى‏شود. گاهى لقمه حرام یا طمع رسیدن به حکومت، انسان را تا کشتن امام حسین علیه السلام پیش مى‏برد.
معمولا هر گناهى، زمینه‏ساز گناه بزرگ‏ترى است. قرآن در این زمینه مى‏فرماید: «بَلى‏ مَن کَسب سیّئهً و أحاطت به خَطیئتُه فاولئک أصحابُ النّار هم فیها خالدون»(سوره بقره، آیه 8) کسى که به سراغ خلافى رود و آثار شوم آن خلاف او را احاطه کند، براى همیشه در دوزخ خواهد بود.
اگر پرده حیا پاره شود، گناه براى انسان راحت مى‏شود. به همین دلیل در دعاى کمیل مى‏خوانیم: «الّلهم اغفِر لى الذّنوب الّتى تَهتک العِصَم» یعنى خداوندا! آن گناهانى که پرده عصمت و پاکى را هتک و پاره مى‏کند، بر من ببخش.
..
.

چرا گنهکاران، از قرآن بهره نمى‏گیرند؟
اگر در استخر آبى، لاشه مردارى بیفتد، هر چه در آن استخر، آب وارد شود یا باران ببارد، بوى بد آن بیشتر مى‏شود.
قرآن، مایه رحمت است، امّا در دلِ ناپاکِ کافران که وارد مى‏شود، مایه خسارت آنان مى‏گردد. «ولایزید الظّالمین الاّ خساراً»( سوره اسراء، آیه 82 .) زیرا لجاجت در قلب انسان، مثل مردار در استخر است. هر آیه‏اى که نازل مى‏شود، افراد لجوج در برابر آن جبهه گرفته و از راه حق بیشتر منحرف مى‏شوند و این بالاترین خسارت براى انسان است
..
.

قرآن، میزان کمک به دیگران را چه مقدار مى‏داند؟
قرآن مى‏فرماید: «ما أنفقتُم من شى‏ء فهو یُخلِفُه»(سوره سبأآیه 39.) یعنى هرچیزى را انفاق کنید پاداش دارد؛ چه کم باشد چه زیاد.
کمک ناچیز هم مى‏تواند در جاى خود نقش داشته باشد، گاهى یک برگ زرد در یک حوض آب کشتى چندین مورچه مى‏شود.
علاوه بر آنکه گاهى کمکِ اندک مورد نیاز است و بیش از آن لزومى ندارد، چنانکه براى تلفن عمومى پول خرد نیاز است و اسکناس قیمتى نقشى ندارد. اگر خراشى به پوست دست وارد شود یک قطعه پارچه نازک کارساز است و لحاف و پتو نقشى ندارد.
سوزنِ بسیار نازکِ آمپول، موادّى را به بدن بیمار منتقل و او را نجات مى‏دهد، در حالى که تیرآهن ساختمانى این نقش را ندارد.
در حدیث مى‏خوانیم: هیچ کار خوبى را کوچک نشمرید، شاید همان شما را نجات داد و هیچ گناهى را سبک نشمرید، شاید همان سبب سقوط شما شد، چنانکه فرو رفتن میخ یا سوزن به توپى، کلّ بازى فوتبال را بهم مى‏زند و پوست خیارى مى‏تواند پهلوان وزنه‏بردارى را چنان سرنگون کند که نخاع او قطع و خانه‏نشین شود.

..
.

در تاريخ ۰۷/اسفند/۱۳۹۳ بدون دیدگاه برچسب ها : ،،

نوشته شده توسط داداش رضا

سلام مهربون . به سایت توبه و ترک گناه خوش اومدی..من رضا هستم اما بچه های سایت چون به من لطف دارن منو داداش صدا میزنن...خوش اومدی به سایت خودت..میخوام یه حرفیو بزنم از ته دلم...میدونی چیه ؟ هممون تو گذشتمون اشتباهاتی مرتکب شدیم..اما نباید نا امید باشیم .. ببین؟ شده به گناه هات فکر کنی؟ شاید وقتت پر باشه و کلا نتونی به یاد بیاری....اما تاحالا به پشیمونی بعد گناه فکر کردی ؟ شاید بگی داداش رضا من بار ها توبه کردم و توبه شکستم...میخوام توبه کنم اما سخته نمیتونم...جواب من : نگران نباش ! این سایت دقیقا برای همین ساخته شده که به تو امید و انگیزه بده برای تغییر ...باور کن هنوزم دیر نشده ! تو اراده کن باقیش با خدا...به سایت خودت خوش اومدی...من و همه بچه های سایت ورودتو به این سایت تبریک میگیم و از خدا میخوایم که همیشه پاک و سلامت باشی...سایتمونو دنبال کن 40tobe.com

وبسایت
 

خداوندا ؟

آنقدر من را قوی کن

که با قوی ترین دشمنم که خودم هستم

روبه رو شوم...

آمین ♥

دیدگاه خود را بیان کنید


دونستن قدرت نیست !!! عمل کردن به دونسته ها قدرته

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

خداوندا

آرامشی عطا فرما تا بپزیرم آنچه را که نمی توانم تغییر دهم

شهامتی كه تغییر دهم آنچه را که میتوانم

و دانشی كه تفاوت این دو را بدانم

آمین... ♥♥

lk ♥♥ خدایا ! کمکم کن؛ پیمانی را که در طوفان با تو بستم در آرامش فراموش نکنم ♥♥