توبه شیطان در برابر خداوند

توبه شیطان در برابر خداوند

بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

«هام» شیطانی که از گناه خویش توبه کرد:

درمیان بازماندگان ابلیس لعین هیچ کدان توبه نکردند و ایمان نیاوردند، مگر یکی از آن ها به نام «هام» که در زمان حضرت نوح(علیه السلام) به دست آن حضرتتوبه نمود.

از حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) نقل شده:

روزی حضرت رسول (علیه السلام) نشسته بودند. ناگهان مردی بلند قامت و چهار شانه مانند نخل خرما وارد شد و سلام کرد.

آن حضرت جوابش را داد و فرمود: ای بنده خدا! قیافه و صحبت تو مانند جن است. چه کسی هستی؟
گفت من «هام» پسر «لاقیس» پسر ابلیس است هستم.

حضرت رسول (علیه السلام) به او فرمود: پس از تو تا ابلیس دو پدر بیشتر فاصله نیست؟
جواب داد: بلی یارسول الله.

فرمود: چه قدر از عمر تو گذشته است؟
گفت:من در زمانی که قابیل برادر خود هابیل را کشت، پسر بچه ای بودم که حرف هارا متوجه می شدم و مردم را از وحدت و یک پارچگی باز می داشتم. دور نیزارها می گشتم و مردم را به قطع رحم و جدایی می خواندم و طعام را فاسد میکردم.

حضرت فرمود: چه قدر روش تو به بد بوده و چه پسر بدی بودی .
گفت: یا رسول الله (علیه السلام) از این حرف ها بگذر؛ چون من توبه کرم توبه من به دست حضرت نوح انجام شد. در کشتی با او بودم او را به خاطر امت خود سرزنش کردم، تا جایی که نوح گریه کرد و مرا هم گریانید. از آن روز تاکنون بر توبه خدا هستم و پناه به خدا می برم از این که توبه خود را بشکنم و از جاهلان باشم.

بعد از آن، با حضرت ابراهیم(علیه السلام) بودم وقتی که او را به آتش انداختند و خداوند آتش را بر او سرد گردانید!

سپس با حضرت هود (علیه السلام) بودم. در مسجدی که مردم به او ایمان آوردند و زمانی که قوم خود را نفرین کرد اورا سرزنش نمودم، تا ان جا که هود گریه کرد و مرا گریانید.

آنگاه با حضرت یوسف (علیه السلام) بود موقتی که برادرانش بر او رشک بردند و او را در چاه انداختند، جلوتر به چاه رفته و او را گرفتم به آرامی در ته چاه گذاشتم. در زندان با او هم نشین بودم، تا این که او را از زندان آزاد کردند.

با حضرت صالح (علیه السلام) بودم، وقتی قوم خود را تفرین کرد او را نکوهش کردم.

از همراهان زمان حضرت موسی (علیه السلام) بودم بخشی از تورات را به من آمو خت و فرمود:
اگر حضرت عیسی (علیه السلام) رادرک نمودی از طرف من به او سلام برسان، من هم وقتی حضرت عیسی را درک کردماز طرف موسی (علیه السلام) هم بخشی از انجیل را به من آموخت و فرمود:
از حضرت محمد (علیه السلام) را درک کردی از جانب من به ایشان سلام برسان. و اینک سلام عیسی(علیه السلام) را به شما میرسانم.

حضرت رسول(علیه السلام) فرمود: و بر عیسی روح الله و جمیع انبیای خدا و رسولانالهی، تا زمانی که آسمان ها و زمین برقرار است سلام و تحیت باد و بر تو همای «هام» سلام باد که سلام عیسی (علیه السلام) را به من رساندی.

«هام»گفت: یا رسول الله (علیه السلام) من همه کتاب های آسمانی را خوانده ام همگی بشارت آمدن تو را می دادند و انبیا همه به تو سلام رساندند و گفتند: تو از همه آنان برتر و بالاتری.

آن حضرت فرمود: حاجات خود را بخواه.
گفت: اولین حاجت من این است که خدا شما را برای امتتان باقی و سالم بدارد و امت تو ر اصلاح کند. اطاعت و فرمان برداری از خلیفه و وصی بعد از تو را نصیب آنان بگرداند؛ زیرا امتان پیش که نابود شدند به علت مخالفت با اوصیا بود.حاجت دیگر من این که قرآن را به من یاد دهی.

حضرت رسول (علیه السلام) به امیر المومنین (علیه السلام) فرمود: یا علی! قرآن را به «هام» بیاموز و با او مدارا کن.

«هام»از جای خود بلند شد و گفت: یا رسول الله (علیه السلام)! این شخص کیست که می فرمایی قرآن را به من بیاموزد؟ (ما جمعیت جن مامور هستیم که به غیر پیامبر و وصی او از کسی اطاعت نکنیم.)

حضرت فرمود: شما در کتاب ها چه کسی را وصی آدم یافتید؟
گفت: شش پسر آدم را.
فرمود: چه کسی را وصی نوح یافتید؟
گفت: «سام» پسر نوح را.
فرمود: وصی هود چه کسی بود؟
گفت: «یوخا» پسرعموی هود- یا فانغ فرزند خود هود.
پرسید: وصی ابراهیم که بود؟
گفت: اسحاق فرزند او.
بعد پرسید: وصی موسی کدام است؟
گفت: یوشع بن نون.
فرمود: وصی عیسی کیست؟
گفت: شمعون پسر«حمون الصفا» پسر عموی مریم.

بعد از آن فرمود: در کتاب ها چه کسی را وصی محمد (علیه السلام) یافتید؟
«هام» گفت: در تورات نام او را «ایلیا» ذکر کرده.
حضرت فرمود: این همان «ایلیا» است که اسم او علی و وصی من می باشد.
«هام» عرض کرد: یا رسول الله! آیا اسم دیگری هم دارد؟
فرمود: بلی او حیدر است.چرا این سوال را کردی؟
جواب داد چون در انجیل او را «هیدارا» یافتم.
فرمود: این همان است.

بعد از این سوال و جواب ها، حضرت علی (علیه السلام) چند سوره از قرآن به او آموخت.
«هام» گفت: یا علی! همین قدر کافی است.
فرمود: بلی چون کم قرآن زیاد است.

«هام» با حضرت رسول (علیه السلام) وداع کرد: و تا آن حضرت زنده بود، دیگر نیامد. وقتی که جنگ صفین شروع شد در «لیله الهریر» پیش حضرت علی آمد.

** منبع: بحار، ج۶۳، ص۸۳و۹۹ **

آیا میدانستید خود ابلیس نیز میتواند توبه کند؟ و توبه او این است که به قبر حضرت آدم برود و بر او سجده کند و آنگاه خداوند اورا میبخشد!!

سوره غافر آیه ۷
کسانى که عرش [خدا] را حمل مىکنند و آنها که پیرامون آنند به سپاس پروردگارشان تسبیح مىگویند و به او ایمان دارند و براى کسانى که گرویدهاند طلب آمرزش مىکنند پروردگارا رحمت و دانش [تو بر] هر چیز احاطه دارد کسانى را که توبه کرده و راه تو را دنبال کرده اند ببخش و آنها را از عذاب آتش نگاه دار.

الَّذِینَ یَحْمِلُونَ الْعَرْشَ وَمَنْ حَوْلَهُ یُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَیُؤْمِنُونَ بِهِ وَیَسْتَغْفِرُونَ لِلَّذِینَ آمَنُوا رَبَّنَا وَسِعْتَ کُلَّ شَیْءٍ رَّحْمَهً وَعِلْمًا فَاغْفِرْ لِلَّذِینَ تَابُوا وَاتَّبَعُوا سَبِیلَکَ وَقِهِمْ عَذَابَ الْجَحِیمِ

انشاالله همه توبه کنند و در راه خداوند قرار بگیرند همانا خداوند توبه کاران را دوست دارد!
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ…

..

.

.

.

روزی ابلیس با حضرت موسی(علیه السلام) ملاقات کرد و گفت: «تو برگزیده و همسخن خدا هستی، و خدا تو را رسول خود قرار داده است، من گناه کرده ام می خواهم توبه کنم، تو به درگاه خدا شفیع و واسطه من باش، و از خدا بخواه توبه ام را بپذیرد.»

موسی(علیه السلام) پیشنهاد او را پذیرفت و واسطه شد.

خداوند به حضرت موسی(علیه السلام) وحی کرد: «توبه ابلیس را می پذیرم، مشروط بر اینکه بر قبر آدم(علیه السلام) سجده کند.»

موسی(علیه السلام) فرمان خدا را به ابلیس ابلاغ کرد، ابلیس تکبر نمود و خشمگین شد و گفت: «من آن هنگام که آدم زنده بود او را سجده نکردم، اکنون که مرده است او را سجده کنم؟»

سپس ابلیس به موسی(علیه السلام) گفت: اکنون که نزد خدا از من شفاعت کردی، بر گردن من حقی پیدا نمودی، برای این که حق تو را ادا کنم تو را سفارش و نصیحت می کنم که در سه مورد مرا یاد کن (یعنی متوجه من باش که بر تو مسلط نگردم) و در این سه مورد تو را به هلاکت نیفکنم:

1-هنگامی که خشمگین شدی، مرا یاد کن، که در این هنگام مانند جریان خون در رگهای بدنت به تو نزدیک شده ام.

2- هنگامی که در جبهه جهاد؛ در برابر دشمن قرار گرفتی، مرا یاد کن، زیرا در این هنگام من نزدیک می شوم و وسوسه می کنم که تو زن و بچه داری به فکر آنها باش، با همین وسوسه، سست می گردی و پشت به جبهه می کنی.

3- بترس و دوری کن از خلوت کردن با زن نامحرم، زیرا در آن هنگام من بسیار نزدیک هستم، و بین تو و آن زن واسطه و دلال می گردم، تا شما را به هم نزدیک کنم و به گناه بی عفتی وادار نمایم

نوشته شده توسط داداش رضا

سلام مهربون . به سایت توبه و ترک گناه خوش اومدی..من رضا هستم اما بچه های سایت چون به من لطف دارن منو داداش صدا میزنن...خوش اومدی به سایت خودت..میخوام یه حرفیو بزنم از ته دلم...میدونی چیه ؟ هممون تو گذشتمون اشتباهاتی مرتکب شدیم..اما نباید نا امید باشیم .. ببین؟ شده به گناه هات فکر کنی؟ شاید وقتت پر باشه و کلا نتونی به یاد بیاری....اما تاحالا به پشیمونی بعد گناه فکر کردی ؟ شاید بگی داداش رضا من بار ها توبه کردم و توبه شکستم...میخوام توبه کنم اما سخته نمیتونم...جواب من : نگران نباش ! این سایت دقیقا برای همین ساخته شده که به تو امید و انگیزه بده برای تغییر ...باور کن هنوزم دیر نشده ! تو اراده کن باقیش با خدا...به سایت خودت خوش اومدی...من و همه بچه های سایت ورودتو به این سایت تبریک میگیم و از خدا میخوایم که همیشه پاک و سلامت باشی...سایتمونو دنبال کن 40tobe.com

وبسایت
 

خداوندا ؟

آنقدر من را قوی کن

که با قوی ترین دشمنم که خودم هستم

روبه رو شوم...

آمین ♥

يک ديدگاه

  1. امید می‌گه:

    سلام داداش یه سوال!! این گناه نیست اگه بعضی وقتا مثلا بگیم که: ای کاش ابلیس هم توبه میکرد؟
    … خدایا عظمتتو شکر که حتی برا شیطونم راه توبه باز کردی

دیدگاه خود را بیان کنید


دونستن قدرت نیست !!! عمل کردن به دونسته ها قدرته

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

خداوندا

آرامشی عطا فرما تا بپزیرم آنچه را که نمی توانم تغییر دهم

شهامتی كه تغییر دهم آنچه را که میتوانم

و دانشی كه تفاوت این دو را بدانم

آمین... ♥♥

lk ♥♥ خدایا ! کمکم کن؛ پیمانی را که در طوفان با تو بستم در آرامش فراموش نکنم ♥♥